A 116 észak-kelet Pest és Nógrád megyei település hulladékszállítását végző Zöld Híd Nonprofit Kft. a mai nappal újraindította szolgáltatását – derül ki az önkormányzati hátterű társaság honlapján megjelent rövid közlésből. Ez megerősíti a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) tegnap esti közleményét, miszerint a céget ellátásra kötelezték. Forrásaink szerint ez azt jelenti, hogy a vészhelyzetre tekintettel szükségellátót jelöltek ki, vagyis az ellátást mostantól a katasztrófavédelem anyagi keretéből állják. Bár a Zöld Hídnál nem találtunk nyilatkozót, forrásaink visszaigazolták: a katasztrófavédelem közvetlen részvételével, de továbbra is a Zöld Híd gépeivel, ma, szerdán megindult a hétfő óta beszüntetett hulladékszállítás a cég által ellátott településeken. Eszerint a hulladékot – a szokásos rend szerint – ma Acsa, Aszód, Bernecebaráti, Csomád, Csömör, Csörög, Csővár, Dány, Domony, Domonyvölgy, Erdőkertes, Fót, Galgagyörk, Galgamácsa, Gödöllő, Iklad, Ipolydamásd, Ipolytölgyes, Isaszeg, Kartal, Kemence, Kerepes, Kismaros, Kisnémedi, Kistarcsa, Kosd, Kóspallag, Letkés, Márianosztra, Mogyoród, Nagybörzsöny, Nagymaros, Őrbottyán, Őrbottyány üdülőtelep, Penc, Perőcsény, Pócsmegyer, Püspökhatvan, Püspökszilágy, Rád, Szada Szigetmonostor, Szob, Szokolya, Sződ, Sződliget, Tésa, Vác, Vácduka, Vácegres, Váchartyán, Váckisújfalu, Vácrátót, Valkó, Vámosmikola, Veresegyház, Verőce, Verőce üdülőtelep és Zebegény településről szedik össze. Most a pénzből párhuzamosan számos, a forráshiány miatt az elmúlt hetekben tönkrement kukásautó javítását is végzik.
A szükségellátó kiejelölésére azért volt szükség, mert a Zöld Híd a múlt hét pénteken a szolgáltatás anyagi ellehetetlenülésére hivatkozva felfüggesztette a szolgáltatást. A Népszava - elsőként – már hétfőn hírt adott arról, hogy az anyagi krízist a legvalószínűbb módon a BM OKF szükségkerete terhére oldhatják meg. Ennek nyomán értesülésünk szerint a hulladékszállítás helyi megszervezésébe a BM OKF napi szinten is bekapcsolódott, a Zöld Híd vezetésével szoros együttműködésben. A két fél közötti feszültségre utal, hogy a BM OKF tegnap este 9-kor kiadott közleménye szerint a Zöld Híd ügyvezetője a kötelezést nem vette át. Ám ennek forrásaink csak formai jelentőséget tulajdonítanak. A Zöld Híd anyagi forrásait most a BM OKF napi szinten biztosítja. Korábban Gyenes Szilárd ügyvezető lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a társaságnak októberre 270, novemberre 500, decemberre pedig 600 millió forintra lenne szüksége csak a működőképesség fenntartásához.
Az intézkedést rendkívüli és utólag teljesen feleslegesnek tűnő feszültségek előzték meg. A 116 települést – 34 0 ezer embert, 110 ezer háztartást - ellátó Zöld Híd azért állt le a kötelező közszolgáltatással, mert a hulladékdíjak beszedését két éve végző állami NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. nem utalta át nekik a működésükhöz szükséges minimális anyagi forrásokat sem. Bár a jelek szerint a két fél között elszámolási vita áll fenn, az NHKV finoman szólva nem terhelte álláspontjával a nyilvánosságot, vagyis az ügyben mélyen hallgatnak. A politikusokkal ugyanakkor a jelek szerint szóba állnak, hisz egy ellenzéki kérdésre adott válasza közepén Cseresnyés Péter, az illetékes innovációs és technológiai tárca parlamenti államtitkára közölte: a Zöld Híd az NHKV kérése ellenére se tudta igazolni költségigénye megalapozottságát. A két fél közötti anyagi vita múlt hét péntekre az érintett százezernyi háztartás hulladékelszállítása felfüggesztéséhez vezetett. Ezután a szabályok szerint a katasztrófavédelem feladata a közegészségügyileg igencsak veszélyes helyzet megoldása. Bár értesülésünk szerint már a péntek esti megbeszélésen felmerült a most alkalmazott megoldás – vagyis hogy az NHKV helyett, a vészhelyzetre tekintettel a BM OKF állja a hulladékszállítás költségeit -, ez tisztázatlan okokból tegnap estig nem történt meg.
Ezidáig csak rebesgették, hogy ez csupán Orbán Viktor bosszúja a Zöld Hídon (és rajta keresztül a térségen), mert a tulajdonos önkormányzati társulás vezetője, Gémesi György nem tartozik a Fidesz feltétlen hívei közé, illetve a választások előtt pártja az ellenzéki LMP-vel lépett (azóta felbontott) szövetségre. Tegnap ugyanakkor a kormány – a megoldás felfedése helyett – eme vélekedésre a lehető leghatározottabban ráerősített. A térség kormánypárti országgyűlési képviselője, Vécsey László sajtótájékoztatóján – megoldási javaslat helyett egy fajta tehetetlenséget mutatva - azzal vádolta meg Gémesi Györgyöt és a Zöld Hidat, hogy az LMP parlamenti választási veresége miatt a hulladékszállítás leállításával állnak bosszút a térségen. A BM OKF sajtótájékoztatóján Kontrát Károly belügyminiszter-helyettes hasonló üzenetet megfogalmazva a hulladékszállítás leállását csak „egy LMP-s politikus játszmájának” nevezte. A fideszes politikus, illetve a BM OKF főigazgatója, Góra Zoltán ezen túlmenően csak megismételték korábbi, akkor még megalapozatlannak látszó nyilatkozataikat: elviszik a hulladékot, megoldják a helyzetet. Ugyanakkor a konkrét megoldás csak a később megjelent Magyar Közlönyből, illetve a BM OKF lapzárták utánra időzített közleményéből derült ki.
Értesülésünk szerint ettől függetlenül nem kizárt, hogy Gémesi Györgyöt elmozdítják a tulajdonos önkormányzati társulás elnöki posztjáról. Ez tűnhet bár egy jelentéktelen mellékszálnak, egyes értelmezések szerint az egész habverés hátterében ez állhatott. Eme feltevést a keddi, felfokozott hangulatú kormánypárti nyilatkozatok csak erősítették.