Fidesz;kongresszus;demokrácia;EPP;

2018-11-06 08:58:00

Nem mer tovább huzakodni az Európai Néppárttal a Fidesz, most úgy tűnik

"Megszavazhatónak tartják" a Fideszben azt a demokrácia védelméről szóló határozattervezetet, amit az Európai Néppárt kongresszusán fogadhatnak el.

Ritkán kerülnek szóba az egyes pártok ifjúsági szervezeteinek ügyei a magyar Országgyűlésben, de Böröcz László Fidelitas-elnök ezúttal nem hagyta ki a ziccert és hétfőn napirend előtt számolt be arról: az Európai Néppárt (EPP) ifjúsági kongresszusának athéni konferenciáján a szervezet alelnökévé választották Magyar Ágnes Zsófiát, a Fidelitas tagját. A Fidesz ifjúsági szervezete ugyan eddig is adott alelnököt az EPP Youth-ba, de az anyapártot már tartósan körülvevő, az EPP-ben magában is jelen lévő politikai feszültséget figyelembe véve kétségtelenül siker, hogy ezt a pozíciót megőrizték a szervezet felsővezetésében, ahová ráadásul az RMDSZ partnerszervezete, a Magyar Ifjúsági Értekezlet színeiben Ambrus Zsombor is bekerült.

Mivel az RMDSZ mind az EPP-ben, mind az Európai Parlamentben gyakorlatilag a Fidesz-frakció tagjának számít, akár azt is mondhatjuk, két Fideszes is van az EPP Youth kilenc alelnöke közül.

Nem véletlen, hogy a Népszava kérdésére a Fidesz egy parlamenti képviselője igyekezett az athéni kongresszus jelentőségét erősíteni. „Az EPP Youth-ban a tagszervezetek az anyapártok irányvonalát követik, vagyis a skandinávok éppen olyan kritikusak velünk szemben, mint a nagy EPP-ben, de a németek, osztrákok, kelet-európaiak viszont kiálltak mellettünk Athénben, ebből nyugodtan le lehet vonni következtetéseket arra is, hogy az EPP helsinki kongresszusán mi várható” - mondta a nemzetközi ügyekkel is foglalkozó politikus.

A Néppárt szerdán és csütörtökön Helsinkiben tartja saját kongresszusát, és egyelőre nem árt egy kis önbizalomerősítés a Fidesznek az esemény előtt. Mert – ahogyan azt a Népszava megírta –, "az EU értékeinek védelme és a demokrácia biztosítása" címet viselő dokumentumot a néppárti döntéshozatalt közelről ismerő forrásunk szerint azért terjeszti elő az EPP vezető grémiuma, hogy színvallásra késztesse a magyar kormányfőt: jóváhagyja az állásfoglalást vagy veszélybe sodorja a Fidesz tagságát az Európai Néppártban. A szöveg hitet tesz a liberális demokrácia, a jogállam tiszteletben tartása, a civil szervezetek mellett – csupa olyan ügy, ami kapcsán a Fideszt az EPP-ben is komoly bírálatok érték az elmúlt években.

A Fidesz delegációja – melynek Orbán Viktor is tagja lesz majd – ennek ellenére várhatóan megszavazza majd a határozatot, ezt több forrásunk is megerősítette. Elsősorban nyilván azért, mert a hivatalos retorikában akár Orbán Viktor, akár a párt többi politikusa maga is kiáll ezen értékek mellett, másrészt a szöveg nem bír semmilyen jogi kötőerővel. Egy általunk megkérdezett Fideszes EP-képviselő amúgy is „jelentősen enyhülő hangulatot tapasztalt” a párttal szemben az utóbbi hetekben, különösen a Sargentini-jelentésről szóló EP-szavazást megelőző frakcióülésen Strasbourgban. „Ott felállt Joseph Daul, és megkérdezte, van-e olyan nemzeti delegáció, amelyik hivatalosan indítványozza a Fidesz kizárását, az jelezze, ha nem, akkor ezt a témát vegyük le a napirendről egyelőre. Senki nem jelentkezett. Én nem gondolom, hogy ezek után ez a téma egyáltalán szóba kerülne Helsinkiben” - mondta forrásunk. A Népszava által ismertetett szövegtervezetet ő is „megszavazhatónak” nevezte, hozzátéve, hogy mivel a szöveg akár még szerdán, az utolsó pillanatban is módosulhat, egyelőre óvatosan kommentálná.

„Különben is Helsinkiben leszünk, ez a határozat felfogható egy gesztusként velünk szemben kritikus vendéglátóknak és a párt bal szárnyának is” - mondta. Egy másik forrásunk szerint a határozattervezet az EPP belső kampányának része, így kell „értékén kezelni”. Alexander Stubb volt finn miniszterelnök és Manfred Weber a bajor CSU politikusa ugyanis egyaránt szeretne az EPP uniós bizottsági elnökjelöltje lenni. Stubb többször élesen bírálta a Fideszt és kampányába a jogállamiságot, az európai értékeket állítja, Weber viszont sokkal megengedőbb Orbán Viktorékkal – bár a Sargentini-jelentést megszavazta – és a Fideszes füleknek sokkal kedvesebb bevándorlásellenes, határvédő retorikát viszi. A jelen állás szerint ugyanakkor Weber esélyei sokkal jobbak finn vetélytársával szemben – ez mindenképpen Orbán Viktor kezére játszhat.