Nagy nap a mai. Ugyan az Egyesült Államokban az előre és postán is leadható szavazatok miatt már hetek óta tart a "félidős" választás, a dolgok azonban ma dőlnek el. Amikor itt, Magyarországon szerdán felébredünk, már tudni lehet majd, hogy az amerikaiak megerősítették, vagy megfékezték Donald Trumpot.
Az első esetben a világ nemcsak az erőszakosan érdekérvényesítő Amerikára rendezkedhet be tartósan, hanem a mindenhol megerősödő agresszív nacionalizmusra is. A másodikban az elnöknek az összes fontos kérdésben tárgyalásokat kell majd kezdenie a költségvetési pénzeket ellenőrzése alá vonó liberális baloldallal, s világszerte új reményt kapnak a demokrácia hívei. Az esélyekre most már nem érdemes sok szót vesztegetni, a lényeg az, hogy mindkét lehetőség reális, s az eredmény sok mindenkire hatással lesz, még ránk is.
Trump nagy mestere a közvélemény manipulálásának, ha kell, alpári stílusban követeli ki magának a figyelmet és a műsoridőt. Emellett jól lovagolja meg az évekkel előtte kezdődött gazdasági konjunktúrát. Amerikában szinte mindenkinek van munkája, aki dolgozni akar, a piacok pedig lelkesen visszaigazolták a szupergazdagok adócsökkentését. A nemzetközi tárgyalásokon az elnök Amerika teljes súlyával tehénkedik rá a partnerekre, ami néhány esetben sikert hozott neki, máskor meg nem. Úgy tűnik, Kínával, Putyinnal vagy éppen Orbánnal szemben nem működik a módszer. Az is lehet, hogy a hasonszőrű nacionalisták esetében visszafogja magát. Mint a pár hete Kentuckyban két feketét agyonlövő rasszista gyilkos, aki egy felfegyverzett szemtanúnak az kiáltotta oda: "Ne lőj, én se lövök! Fehérek nem lőnek egymásra!"
Az elnök két év alatt maga alá gyűrte a Republikánus Pártot, ahol nem maradt senki, aki józan belátásra késztethetné. A hírek szerint napokon belül meneszteni fogja Jeff Sessions igazságügyi minisztert, és kísérletet tesz majd a 2016-os elnökválasztásba való orosz beavatkozással foglalkozó független vizsgálat korlátozására vagy akár leállítására. Másrészt a Demokrata Párt az alsóházi többség megszerzése esetén egy sor új vizsgálóbizottságot állíthat fel, iratokat kérhet ki és tanúkat idézhet be - gyakorlatilag bármilyen témát napirenden tarthat egészen a 2020-as elnökválasztásig. Nagyon súlyos vereség esetén a republikánusok is elgondolkodhatnak azon, nem lenne-e jobb minél előbb megszabadulniuk Trumptól, és inkább Mike Pence alelnökkel nekivágni 2020-nak. Az ellenzék viszont pont ellenkezőleg gondolhatja: ha most nagyon nyer, érdekében állhat hivatalban tartani, aztán pedig az urnáknál végleg megverni a meggyengült elnököt, és visszahódítani a Fehér Házat.
Trump azt képviseli, amit a külvilág a legjobban utál Amerikában: a túlhatalom brutálisan nyers érvényesítését, a kivagyiságot, a pénzzel való kérkedést, az ízlés- és erkölcstelenséget. Sok amerikainak viszont pont az tetszik Trumpban, hogy nem lacafacázik és senkire nincs tekintettel. Világszerte sok politikus próbál hasonlítani rá. Reggelre kiderül, mennyire éri meg.