Theresa May kormányfő a közeli napokban több bel- és külföldi rendezvényen vesz részt az első világháborút lezáró békeszünet századik évfordulója alkalmából. Pénteken a somme-i csata áldozatainak tiszteletére megemlékezésen és koszorúzáson osztozik Emmanuel Macron francia elnökkel, akivel nyilván aktuálpolitikai témákat is megvitat. Ezt megelőzően azonban Theresa May-nek a Brexitet eredetileg is támogató, illetve maradás-párti miniszterei között kellett békét teremtenie a kedd délelőtti megint egyszer “kritikusnak” minősített kormányülésen.
A konzervatív vezetőnek mindenekelőtt a Brüsszellel állítólagosan már nagyrészt kialkudott kilépési egyezmény még hiányzó elemére, az északír határra vonatkozó tervekre kellett kitérnie. Theresa Maynek aligha kellett különösebben emlékeztetnie minisztereit az idő előrehaladtára. Mint ismert, a legutóbbi, kudarccal végződött brüsszeli csúcstalálkozó után az Európai Unió lemondta a novemberre tervezett vezetői értekezletet. Ettől függetlenül egy brüsszeli forrásra hivatkozva a The Times napilap közli, hogy “ha ezen a héten a különböző megbeszélések során dűlőre sikerülne jutni a vitás pontokban, e hónap 22-én, 23-án, vagy 24-én tető alá lehetne hozni egy kormányfői összejövetelt”. Áttörés hiányában azonban a legkorábbi lehetséges miniszterelnöki tanácskozásra a már kitűzött decemberi 13-14-i Európai Tanács ülés kapcsán kerülhet csak sor.
Egy ponton túl viszont “visszavonhatatlanul” az elmaradt megegyezés, a no-deal következményein, az elengedhetetlen tennivalókon kell gondolkozni. Ami a 2019. március 29-e utáni időszakra való felkészülést illeti, Theresa May hétfő este telefonon tájékoztatta az Unió soros elnökségét ellátó Ausztria kancellárját, Sebastian Kurzt a tárgyalások menetéről. A kiadott közlemény szerint megerősítette, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió “a kilépéssel összefüggő kérdések 95 százalékában egyetért, ő maga pedig bízik abban, hogy az északír határ ügyében is megoldást lehet találni”. May asszony hozzátette, hogy a szigetország a gyors előrehaladásban érdekelt. Kurz kijelentette, hogy Ausztria, mint az Unió soros elnöke, “kész a megegyezés mihamarabbi véglegesítésének elősegítésére”.
Az idő sürgetése miatt Theresa May azt szeretné elérni eleve Brexit-párti minisztereitől, hogy legyenek rugalmasak, és esetleges újabb kompromisszumok árán is támogassák a megállapodást. Az igazán érintett Leo Varadkar, ír kormányfővel folytatott friss telefonbeszélgetése során nem sikerült megoldani a patthelyzetet. May a The Sunday Times szerint kész lenne az átmeneti időszakon túlmenően is egy bizonyos uniós vámegyüttműködési rendszerben tartani az Egyesült Királyságot. Ezt követően azonban London egyoldalúan jelentené ki, hogy további megállapodások létrejöttének eredményeként erre már nincs szükség. Varadkar az egész EU nevében közölte a miniszterelnök asszonnyal, hogy ez elfogadhatatlan.
Az I napilap, a ma már csak a világhálón működő The Independent tömör nyomtatott változata úgy tudja, hogy a kormányfő – korábbi megfellebbezhetetlennek tűnő véleményével ellentétben – egy olyan gazdasági partneri viszony jóváhagyására is hajlandó lenne, mely végül egy ún. kanadai típusú szabadkereskedelmi megegyezésbe torkollna. A The Sun napilapban megjelentetett írásában Boris Johnson volt külügyminiszter “teljes butaságnak” nevezte ezt a megközelítést, ami azt jelentené, hogy a Brüsszelben hozott törvények változatlanul érvényesülnének a szigetországban, miközben nem lenne lehetőség a befolyásolásukra. A konzervatív pártvezetői becsvágyát továbbra is dédelgető politikus szerint ez a módszer “nemzeti megaláztatással” érne fel és az Egyesült Királyságot “gyarmati sorba döntené”.