népességfogyás;családpolitika;

2018-11-07 10:00:00

Ratkó Anna öröksége

Asszonynak szülni kötelesség, lánynak szülni dicsőség - mondta a Rákosi Mátyástól miniszteri rangot kapó Ratkó Anna. A népjóléti és egészségügyi tárca irányítója jó káder módjára végrehajtotta feladatát: megszüntette a családok autonómiáját a gyermekvállalásban, büntette az abortuszt, gyermektelenségi adót vetett ki - a  férfiakra 50, a nőkre 45 év alatt.    

Azt szeretnénk, ha a lányaink az önmegvalósítás legmagasabb rendű formáját abban éreznék, ha unokákat szülhetnének nekünk - ezt már Kövér László mondta majd' hetven évvel később. A nagyon is áthallásos üzenetben a házelnök a nemzet lélekszámának csökkenése miatt aggódott, és ha nem lett volna egyértelmű a mondandó, Németh Szilárd Fidesz-alelnök még pontosította is: „Szüljük tele a Kárpát- medencét”! 

Ma már fizetett kormányhirdetésből (is) tudjuk: „Szülőnek lenni életre szóló kaland. Ne hagyd ki!” A családok évében fogant EMMI ajánlás, úgy vélem, minden józaneszű honfitársunknak evidens. Kár mindeközben még a nemzettudatot is aprópénzre váltani. Ráadásul a radikális nemzeti "fogantatások" ügye nagyon is összetett kérdés. Kétségtelen, hogy amíg a Ratkó korszakban több mint 200 ezer magyar gyerek látott évente napvilágot, addig ma a fele sem, miközben a halálozások száma ez idő alatt megnőtt. A ma évente születő kilencvenezer gyerek valóban a kívánatos reprodukciós ráta alatt marad. A családonként kettőt sem elérő gyermekszám kétségkívül riasztóan illusztrálja a népességfogyást.

A kormányzatnak tudomásul kellene vennie: egy gyermek felnevelése nem parancsra megy, még központi segítség nélkül is 20-25 millió forintba (!) kerül egy családnak, amíg kibocsátja a fészekből legféltettebb kincsét/kincseit. (Ez az évi egy-másfélmillió persze a gyermek növekedésével „szóródik”.) Mégis, tisztán kell(ene) látni: az első gyermek vállalásának kitolódása a 30-35 éves korra a párok életében ma már természetes, és az sem feledhető, hogy a Ratkó-generáció gyermekei-unokái már külföldön keresik a boldogulásukat, ott adóznak és fizetik a tébéjárulékot.  

S ha úgy alakul, majd külföldön szereznek Nobel-díjat is. Egy sikerre ítélt generáció távozik most, akik hiába születtek idehaza, mégis máshol teljesednek ki, és csupán számszerűen növelik a magyar népességet.