Európai Parlament;zaklatás;Metoo;

2018-11-08 09:00:00

Számos nőt zaklatnak az Unió intézményiben, mégis kifulladt a „metoo” lendület

Hiába az egy évvel ezelőtt kirobbant botrány a szexuális zaklatásokról, az Európai Parlamentben sem sok minden történt - pedig volna min változtatni.

„Megközelített, megfogta a melleimet, és megkérdezte, hogy szophatja-e őket” - írja egy nő az Európai Parlament (EP) blogján, melyet nemrégiben azért indítottak, hogy hangot kaphassanak azok az áldozatok, akiket valamilyen módon zaklattak az uniós intézményben. Az idézett megdöbbentő történetében egy kiküldetésre utazó szoptató anyukát támadott így le a liftben egy EP-képviselő, aki állítása szerint még mindig hivatalban van. A blog tanúsága szerint esete koránt sem egyedi: bár a fórum alig egy hónapja indult, máris 21 bejegyzés született. A vallomások széles skálán mozognak. Volt, aki konkrét nemi erőszakról számolt be, más „csak” kéretlen hátmasszázsról, a legtöbben illetlen megjegyzésekről, vagy az éjszaka közepén kapott kétértelmű üzenetekről meséltek. Úgy tűnik, a jelenség főként a nőket érinti, de az egyik bejegyzésben egy fiatalember is feleleveníti, ahogy gyakornok korában egy átmulatott éjszaka után arra ébredt, hogy a szobájába engedett kolléga simogatja.

Hogy a probléma az uniós intézményekben nagyon is létezik, az már tavaly kibukott. Miután Harvey Weinstein amerikai producert többen szexuális zaklatással vádolták, majd újabb és újabb áldozatok álltak a nyilvánosság elé, az úgynevezett metoo (engem is) kampány az EP-t is elérte. Tavaly októberben a strasbourgi ülésen olykor teátrális elemeket is bevetve számos képviselő szólalt fel az ügyben, mesélte el saját tapasztalatait és követelt változást. A lendületet felhasználva a képviselők 94 százaléka – köztük az összes jelenlévő magyar – megszavazott egy határozatot a szexuális zaklatás elleni küzdelemről, amely nem csupán a tagállamokat buzdította határozott cselekvésre, de az EP „saját háza táján” is változásokat ígért. A Zöldek kezdeményezésére petíciót fogalmaztak meg, melyben többek között az ismert esetek kivizsgálását, az elkövetők felelősségre vonását, pszichológiai támogatást, képzéseket követeltek. Aztán semmi nem történt.

A kezdeményezés lassan az érdektelenségbe fullad, a beígért intézkedésekből nem sok valósult meg. Idén szeptemberben ismét napirendre került a kérdés az EP-ben, és bár a „munkahelyen, nyilvános térben és politikai életben elkövetett megfélemlítés és szexuális zaklatás elleni javaslatot végül megszavazták, már csak jóval kisebb, 74 százalékos többséggel. A frakciófegyelmet felrúgva ezúttal tartózkodtak már például a Fidesz és KDNP EP-képviselői is. A téma kifulladására utal az is, hogy az uniós ügyekre szakosodott EUObserver információ szerint az EP 751 képviselője közül mindössze 19-en jelentkeztek egy kurzusra, amely a munkahelyi zaklatás felismeréséről és megelőzéséről szólna. Az ugyan nem egyértelmű, hogy csak a tegnapi első, vagy az összes meghirdetett szemináriumra regisztráltak ennyien, ám a 2,5 százalékos arány mindenképpen kiábrándító. Főként annak fényében, hogy tavaly még a túlnyomó többség támogatta az effajta kurzusok megrendezését, ám úgy tűnik, részt venni már senki nem akar rajtuk.

Lapunk több magyar EP-képviselőt is megkeresett, hogy vajon a 19 között vannak-e, vagy mi indokolja távolmaradásukat, ám lapzártánkig csak két választ kaptunk. Ujhelyi István, a magyar szocialista delegáció vezetője elmondása szerint értesült a képzésről, és bár fontosnak tartja a témát, jelen időszakban nem fért bele az időbeosztásába a program. Az MSZP EP-képviselője ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy számtalan alkalommal állt már ki a nők védelmében és a zaklatás ellenében, szemben a Fidesszel. „A Fidesz hosszú ideje blokkolja a nőkkel szembeni erőszak elleni isztambuli egyezmény ratifikálását, most legutóbb pedig nem támogatták, hogy egységes fellépés legyen a munkahelyi szexuális zaklatások ügyében. Az egyébként érdemi többséggel elfogadott javaslat arra is kitért, hogy egyre elterjedtebb a parlamenti képviselőnőkkel szembeni – elsősorban a politikai ellenfelek soraiból érkező – pszichológiai és szexista zaklatás, amelynek mielőbb elejét kell venni. A Fidesz, amelynek képviselői rendszeresen alpári stílusban „beszólnak" a női képviselőknek, nyilván magára ismert ennél a bekezdésnél.” – írta Ujhelyi a fent említett szeptemberi szavazásra utalva.

Morvai Krisztina ugyancsak kihagyta a tanfolyamot, ő azzal indokolta a távolmaradást, hogy büntetőjogászként a zaklatás évtizedek óta ez egyik szakterülete, amiről maga is tart képzéseket, és jelenleg is kutat a témában. A független képviselő úgy vélte, a jelentések alapján az uniós intézményekben létező probléma a szexuális zaklatás, ám személyes tapasztalatról nem tudott beszámolni.