Európai Unió;

2018-11-08 06:00:00

Csak Európának esik le az álla, hogy semminek nincs következménye

Az Unióban valódi nyomozást vártak Elios-ügyben, de a rendőrség mindössze néhány hónap után lezárta az eljárást. Magyarországnak komoly gazdasági következményekre és új uniós vizsgálatra kell készülnie. Meg 13 milliárd forint visszafizetésére.

KORRUPCIÓ Újabb uniós vizsgálat kezdődhet Magyarország ellen, ráadásul komoly gazdasági következményekkel is számolni kell amiatt, hogy a magyar rendőrség látványos gyorsasággal, mindössze néhány hónap alatt megszüntette a nyomozást az Elios Innovatív Zrt. uniós közbeszerzési csalási ügyében. A mindössze néhány hónapos eljárás azért is különös, mert a gyanús körülmények ismertek voltak: az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) tavasszal kiszivárgott jelentésében ugyanis hosszan részletezte, hogy az Elios milyen szervezett szabálytalanságok, összefonódások és összejátszások eredményeképpen nyerhetett éveken át vaskos milliárdokat uniós közbeszerzéseken.

A cég Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltségébe tartozott, ezért Ingeborg Grassle, az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának néppárti elnöke már hónapokkal korábban jelezte, hogy "valódi nyomozást" vár ügyben. A rendőrségi eljárás megszüntetésének hírére a politikus lapunkkal azt közölte: az általa vezetett parlamenti testület az Európai Bizottság Regionális Főigazgatóságával együtt meg fogja vizsgálni, hogy a rendőrség miért szüntette meg az ügyben a nyomozást. Grassle egyben azt is leszögezte: az OLAF jelentése komoly bizonyítékokat tartalmaz arra, hogy csalás történt.

Jávor Benedek a Párbeszéd EP-képviselője szerint már biztos, hogy az ország elbukja az Elios-ügyben érintett pályázatokra adott, 13 milliárd forintnyi uniós támogatást.

- Meglepő, hogy bűncselekmény hiányában megszüntették a nyomozást. Ez alátámasztja a magyar bűnüldözés függetlenségével kapcsolatos kételyeinket, és megerősíti meggyőződésünket, hogy szükség van az EU pénzügyi érdekeit védelmező intézmény létrehozására. Magyarország és jelentős EU támogatásokat élvező más tagállamok ráadásul nem kívánnak részt venni a független nyomozati hatóság, az Európai Főügyészség tevékenységében - mondta a Népszavának Grassle.

- Az Orbán-kormány 13 milliárd forintot áldoz az adófizetők pénzéből arra, hogy kimentse Tiborcz Istvánt, Orbán Viktor vejét az Elios-ügyből – fogalmazott lapunknak Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője, akinek a beadványára indult annak idején az OLAF vizsgálata is. Jávor szerint az esetnek már nincs olyan lehetséges kimenetele, amellyel Magyarország megtarthatná az ledes lámpákra kapott uniós támogatást. Jávor szerint azzal, hogy bűncselekmény hiányában lezárták az Elios-nyomozást, az Európai Bizottságnak nincs lehetősége a feltételezett csalás miatt eljárni a felelősökkel szemben.

Hadházy Ákos független képviselő szerint az EU-döntéshozók által igen jól ismert Elios-ügy lezárása azzal is fenyeget, hogy Unió befagyasztja a további pályázati pénzeket. Ezeket az összegeket - álláspontja szerint - Orbán Viktor arra használná fel, hogy az európai parlamenti választások előtt is Brüsszelre mutogasson, azt állítva: az „EU Magyarországot szankcionálja.” Ezt némileg alátámasztja a Kormányzati Tájékoztatási Központ szerdai közleménye, amely szerint nyomozás lezárása azt bizonyítja, hogy az OLAF megállapításai rágalmak voltak, a brüsszeli hatóság pedig csak kampányjelentést készített.

- Ha az Elios-ügyet az Európai Ügyészség vizsgálta volna, akkor szerintem Tiborcz és valószínűleg Lázár János is előzetesben lennének - minősítette az ügyet Hadházy Ákos.

Mint arról korábban írtunk: az Elios Zrt. ügye 2009-ben indult, amikor az akkor már Orbán Viktor lányával kapcsolatban lévő Tiborcz István cége sorra nyerte a Fidesz vezette településeken az uniós finanszírozású közvilágítási pályázatokat. Az OLAF szerint - amelynek jelentését először a 24.hu ismertette - a 2009 és 2014 közöttvizsgált 35 pályázatnál szabálytalanságok történtek, tizenhétnél pedig szervezett összejátszás történt.

Az OLAF az üggyel kapcsolatban konkrétan megnevezte Tiborcz személyét, továbbá felsorolta azokat a hálózatba szerveződött személyeket, önkormányzati döntéshozókat, tanácsadókat, akik összejátszhattak annak érdekében, hogy Orbán Viktor vejének érdekeltsége nyerje a pályázatokat.

Bár az Elios tulajdonosai közben gyakran változtak, ám a pályázatokból kinyert haszon Tiborcz István környékén csapódott le. Lapunk később azt is kiderítette, hogy az Eliost a pályázatokon helyzetbe hozó minisztériumi döntésekről Orbánnak is tudnia kellett.

Az ügyben még 2014-ben tettek először feljelentést, ám a rendőrség akkor két évnyi nyomozgatás után nem talált bűnre utaló nyomot. Ekkortájt kezdett vizsgálódni az OLAF is, amely azonban tavaly őszre ezzel szögesen ellentétes következtetésre jutott: a magyar hatóságoknak nyomozás elrendelését javasolta, az Európai Bizottságnak pedig azt, hogy a teljes támogatási összeget - 43,7 millió eurót, azaz több mint 13 milliárdot - kérjék vissza Magyarországtól.