zene;fotók;

Kocsis Zoltán és Ránki Dezső a Művészetek Palotájában 2016-ban

- Zene és valóság - Fejér Gábor a Kolta Galériában

Zenészek hétköznapi pillanatait örökítette meg Fejér Gábor fotóművész, alkotásait a Kolta Galériában állították ki.

Fejér Gábor néhány tucat fekete-fehér fényképet állított ki, egy részük a közelmúltban, a nyolcvanas években készült, másik részük az elmúlt néhány évben. Közös bennük, hogy világhírű magyar és külföldi zenészek láthatók rajtuk. Akik természetesen van, hogy zenélnek, például vezényelnek, de sok felvételen a próbán, koncertek előtt vagy után látjuk őket, többször szinte zavarba ejtő helyzetben. Kocsis Zoltán nadrág nélkül ül és tárgyal valami fontos dologról az öltözőjében, Baráti Kristóf a Zeneakadémia tövében a kövön üldögél és cigarettázik. Zenészek más helyzetben, mint ahogy általában látjuk, csodáljuk őket a pódiumon.

Erre is vonatkozik a cím? – kérdeztük a fotóművészt. Arra törekedtem – hangzik a válasz – hogy úgy örökítsem meg őket, ahogy a mindennapjaikat élik. Nem többszörös Kossuth-díjas művészeket fényképeztem, hanem szinte kivétel nélkül fantasztikus embereket - akik zenészek. Alkalmanként kaptam is a megjegyzéseket, ezt nem kéne fotózni, de például az említett kép publikálása ellen Kocsisnak semmi kifogása sem volt, míg a zenekarnak nem igazán tetszett, hogy így ábrázoltam a főzeneigazgatójukat. Őt viszonylag fiatalon kezdtem fényképezni, jó kapcsolat alakult ki köztünk, ő is fotózott, így megértette, elfogadta, hogy dolgozom, becsülte a munkámat és nem zavarta a jelenlétem, mesélt tovább Fejér Gábor. 

Egy ellesett, intim próbapillanat, Kocsis Zoltán 2014- ben a Zeneakadémián

Ugyanúgy, ahogy Ferencsik Jánost sem, aki kifejezetten híres volt arról, mennyire nem szereti az újságírókat, fotósokat. Ezzel ellentétben kedves és barátságos volt, elfogadott, ennek eredménye könyv formájában is megjelent. A kiállítás mottójának a gondolata, hogy a zenélés örömszerzés kell, hogy legyen, tőle származik – vetem fel –, és úgy tűnik, a képeken boldog emberek szerepelnek. Jól látom?

Természetesen – feleli a fotós -, és itt különösen a múlt nagy alakjaira lehet gondolni, bár sajnos nagyon sokan elmentek már azok közül, akik a falakon láthatók. Az itt szereplő nagy művészeknek megvan a saját, belső világuk, de attól még szerény, hétköznapi emberek: a próbája szünetében Schiff András is beállt a Zeneakadémia büféjében a sorba, nem hozatta magának a kávét.

Infó:

Fejér Gábor Zene-Más-Kép(p) című fotókiállítása november 23-ig tekinthető meg a Kolta Galériában 

Mátyás király tudományokhoz való viszonyáról, s a kor hazai tudományos életéről is beszámol a Magyar Tudományos Akadémia új kiállítása.