Tudomány;Kína;ásatás;bronzmeccs;

- Kétezer éves borszerűséget rejtett a bronzedény, és jött a tudományos beleivás

A laboratóriumok mindent meg tudnak állapítani egy ókori italról, de az aromát csak az emberi nyelv képes feltérképezni.

Több mint kétezer éves alkoholos italt találtak kínai régészek egy bronzedényben, amely egy Nyugati Han-dinasztia korából származó sírból került elő, írja a hvg.hu. A lelet még márciusban bukkant elő, de az archeológusok csak a héten öntötték át az italt egy mérőedénybe. A 3,5 liternyi folyadék színe áttetsző sárga és gazdag boros aromája van – számolt be róla Si Csia-csen, a lojangi Régészeti és Kulturális Emlékek Intézetének vezetője Mint hozzáfűzte: a leleltre további laboratóriumi vizsgálatok várnak, meg akarják állapítani, hogy milyen összetevői vannak az italnak.

Si arról is beszélt, hogy a sírban két bronzedényre bukkantak, ezek egyike tartalmazta a borszerű folyadékot. A másik egy vadlúdalakú lámpa volt. A 3 ezer éves múltra visszatekintő Lojangban, amelyben egykor 13 dinasztia uralkodott, eddig még nem találtak ilyen bronzlámpát – emelte ki a lelet fontosságát a szakember.

Korábban hasonló korú rizsbort is találtak már egy kínai archeológiai feltáráson. A rizsből vagy cirokból készült alkohol az ősi Kínában fontos szerepet játszott a ceremóniákban és áldozati rituálékban.

6000 éves mumifikált szkarabeuszok és házi macskák kerültek elő egy ókori sírból. Vallásos felajánlások lehettek.