„Sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudjuk” – közölte a külügyminisztérium, arra a hírre, hogy Magyarországon "bujkál" a hazájában korrupciós bűncselekményekért nemrég két év börtönbüntetésre ítélt Nicola Gruevszki macedón ex-miniszterelnök és politikai menedékjogot kért. A szkopjei rendőrség ugyanakkor az este megerősítette: Budapesten van Gruevszki. (Az érdekesség az, hogy a macedón rendőrség a magyar belügyminisztériumra hivatkozva közölte, hogy a Gruevszki Budapesten van, s menedékjogot kért, miközben a Szijjártó nem erősítette meg az ittlétét. A szkopjei rendőrség értesíti a szkopjei bíróságot, amely nemzetközi elfogatóparancsot ad ki. A következő nagy kérdés az lesz, kiadjuk-e őt.)
És estére Szijjártónak is tudnia kellett a választ, ugyanis az ügyben bekérették a szkopjei magyar nagykövetet, és nemzetközi elfogató parancsot adtak ki.
A volt miniszterelnök kedden tett közzé egy Facebook-bejegyzést, amiben azt írta: „Az utóbbi napokban életveszélyes fenyegetéseket kaptam. Most Budapesten vagyok és politikai menedékjogot kérek a magyar hatóságoktól.” Mint ismeretes, a Macedóniát tíz éven át autoriter módon irányító, ám 2016-ban megbukott politikust májusban ítélte el a bíróság két évre, amiért az közpénzből vásároltatott magának egy luxus Mercedest. Gruevszkinek november nyolcadikán kellett volna bevonulnia a rácsok mögé, ám a politikus eltűnt, mire hazájában körözést adtak ki ellene. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan mikor és milyen körülmények között érkezett ide.
– Ha rendelkezett útlevéllel, úgy legálisan is Magyarországra érkezhetett és innen beadhatta a menedékkérelmét a magyar hatóságoknak – mondta érdeklődésünkre Szekeres Zsolt, a Helsinki Bizottság menekültügyi programjának jogásza.
A magyar konzuli szolgálat honlapjának a tanúsága szerint macedón állampolgároknak lehetősége van arra, hogy Magyarországra beutazzanak és 90 napot itt tartózkodjnanak. Korábban a Magyar Narancs megírta: Gruevszki még tavaly kérvényezte, hogy adják vissza neki az útlevelét, mivel a „munkájához” ehhez szüksége van. A kérelméhez Orbán Viktor Budapestre szóló meghívólevelét csatolta.
Bár Orbán titkárságán levelünkre nem erősítették meg, hogy ez így volt-e, az tény: igen szoros a kapcsolat a fideszes sajtóban csak „macedón Orbánnak” emlegetett politikussal. Gruevszki Macedóniája maga volt az illiberális mintaállam: a populista-nacionalista vezetésű ország kifelé oroszbarát külpolitikát folytatott, míg befelé Gruevszki központi irányítás alá vonta a teljes sajtót, a hozzá közel álló cégekkel nyerette meg a közbeszerzéseket, óriási pénzeket fordított a lakosságnak szóló propagandára és Orbánt megelőzve Soros Györgyöt tette meg közellenséggé és próbálta kiszorítani a civil szervezeteket az országból.
Gruevszkit végül az indította el a lejtőn, amikor 2015-ben az ellenzéki szociáldemokrata Zoran Zaev – a jelenlegi kormányfő – nyilvánosság elé tárta azokat a bizonyítékokat, melyek szerint a macedón titkosszolgálat lehallgatott mintegy 20 ezer embert, közéleti személyiségeket, politikusokat, újságírókat. A Gruevszki -féle vezetés a tőle megszokott arroganciával söpörte le az asztalról a dokumentumokat. Gruevszki pártja ugyan a következő, 2016-os választást megnyerte, ám a szociáldemokraták koalícióra léptek az albán kisebbséggel, Gruevszki pedig nem tudott kormányt alakítani. Az ezt követő, sorsdöntő önkormányzati választás hajrájában már Orbán Viktor is kiutazott Gruevszki mellett kampányolni, ám ez sem segített a macedón politikuson.