Szabályosan elözönlötték a rendőrök a szolnoki műtrágyaüzemet: az MTI értesülései szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda és a katasztrófavédelem szakértői dolgoznak a helyszínen, a nyomozók pedig a hulladékgazdálkodás megsértése és más bűncselekmény gyanújával vizsgálódnak.
Hogy a „más bűncselekmény” mi lehet, arról Gál Kristófot, az ORFK szóvivőjét kérdeztük, de ő sem kapott közelebbi tájékoztatást az NNI-től.
A miabonyunk.hu hírportál szerint a rendőrség és a katasztrófavédelem munkatársai gyakorlatilag megszállták a szolnoki műtrágyagyárat. Az információik szerint már kedd óta tartó akcióban mintegy háromszáz rendőr vesz részt. Úgy tudják, hogy a rendőrök és a katasztrófavédelmisek az éjszakát is a gyár területén töltötték.
A hírportál értesülései szerint valaki feljelentette az üzemet környezetszennyezés miatt. A dolgozókat folyamatosan hallgatják ki – írták. Lapunk megkereste az üzemet működtető Bige Holding Kft. ügyvezető igazgatóját, Kubola Imrét, ám ő a tulajdonos, Bige László kérését követve nem nyilatkozott a történtekről.
Állami tulajdonból családi vállalkozásA Bige-vezetés előtt a szolnoki üzem állami tulajdonban állt: a Tiszamenti Vegyiművek állami vállalatot az Alföld szervetlen vegyipari központjának megteremtése céljából, 1951-ben alapították. A beruházás kénsavgyár építésével kezdődött. Ezt követte a műtrágyagyár, a szervetlenpigment-üzem, a mosószerüzem, a kriolitüzem, végül pedig a foszforsav- és tripolifoszfát-üzem telepítése.
A rendszerváltozás után megindult privatizációs folyamat keretében 1992-ben a mosószerüzemet a Henkel Austria, a pigmentüzemet a Holland Colours/Apeldoorn vásárolta meg, az állami vállalat pedig 1993-ban részvénytársasággá alakult át.
A Tiszameni Vegyiművek Rt.-t a Bige Holding Kereskedelmi és Termelő Kft. privatizálta 1997-ben. 2004-ben a Tiszamenti Vegyiművek Rt. beolvadással megszűnt, azóta a Bige Holding Kft. működteti a műtrágyagyárat -derül ki a távirati iroda összefoglalójából.
A vállalat tulajdonosa, Bige László nemrég azzal került a hírekbe, hogy péti érdekeltsége sikeresen bocsátott ki devizakötvényeket, mintegy 52 milliárd forintos értékben. Korábban viszont a Gazdasági Versenyhivatal sorozatban négy eljárást is indított Bige pétfürdői vállalkozás és más gazdasági szereplők ellen kartell gyanújával, amit a tulajdonos zaklatásnak minősített.
Mint a
hvg.hu írja, a Bigéhez köthető vegyipari cégcsoport az ország legértékesebb családi vállalkozása, a Forbes számításai szerint 127 milliárd forintot ér. 2004 óta közel 150 milliárd forintot költöttek a cégfejlesztésre. Bige ritkán mutatkozik a nyilvánosság előtt. Fő riválisa a szektorban Csányi Sándor, vele 2014-ben a piacvezető hazai mezőgazdasági integrátor cég, az akkor évi 200 milliárd forintos forgalmat bonyolító Kite Zrt. miatt alakult ki komoly konfliktus.