A tiranai magyar nagykövetség autóján menekült Albániából Montenegróba Nikola Gruevszki, a hazájában hivatali visszaélésért jogerősen elítélt és négy másik korrupciós ügyben is vádlott volt miniszterelnök – derült ki az albán rendőrség tegnap esti közleményéből. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtök délelőtti sajtótájékoztatóján még azt állította, hogy a magyar kormánynak semmi köze nem volt ahhoz, hogy a volt macedón miniszterelnök elhagyta a hazáját. Arról azonban a folyamatban lévő menedékjogi eljárásra hivatkozva nem nyilatkozott, hogy a magyar hatóságoknak volt-e szerepe a kedden Magyarországra érkezett Gruevszki Magyarországra való utazásában.
Az albán rendőrségi közlések szerint mindenesetre kimutatható a magyar szerepvállalás is: a volt macedón kormányfő ugyanis a november 11-én kora este lépte át a magyar nagykövetség autójával a Hani i Hotit-i határállomást, ahol a személyi igazolványával igazolta magát. Az albán rendőrség azért nem tartóztatta fel Gruevszkit, mert az ellene kiadott nemzetközi elfogató parancs csak 13-án érkezett meg hozzájuk.
A tiranai rendőrség közzétette a magyar nagykövetség autójának a rendszámát is. Csütörtök estig a Szijjártó Péter vezette külügyminisztérium nem reagált arra a felvetésre, hogy a magyar diplomaták segítették-e a hazájában jogerősen elítélt, köztörvényes bűnözővé lett volt miniszterelnök menekülését. Ha a magyar állam valóban segítette az utazást, az lerombolná az Orbán-kormány korábbi állítását, miszerint Magyarország nem kíván Macedónia belügyeibe beavatkozni.
Közben egyértelmű üzenetet kapott az Orbán-kormány az Egyesült Államoktól. Az amerikai kormányzat a lapunknak is eljuttatott közleményben leszögezte: a hivatali visszaélésért elítélt Nikola Gruevszkinek, Macedónia korábbi miniszterelnökének hazájában, a bíróság előtt van a helye. Mint írták, Gruevszkit – hiába kért menedékjogot Magyarországon – otthonában alapos és átlátható bírósági eljárásban ítélték el, ráadásul további négy köztörvényes bűncselekményben is vádat emeltek ellene. - Úgy gondoljuk Macedóniának joga van ezeket az eljárásokat lefolytatni - írta az amerikai külügyminisztérium. A közleményt nem sokkal azután adták ki, hogy Macedónia bejelentette: kérvényezni fogják Gruevszki kiadatását Magyarországtól.
Forrásaink szerint a szokatlanul kemény hangú közlemény azt jelzi: az USA rossz szemmel nézi, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségeseként elkönyvelt Gruevszki az EU- és NATO-tag Magyarországra menekült. Az elmúlt napok történéseit emiatt az amerikai-orosz szembenállás egyik fontos eseményeként értékelik.
Diplomácia forrásaink szerint valószínűtlen, hogy a magyar kormány nyíltan szembe merne menni a nyugati szövetségi rendszer elvárásaival, így a kabinet várhatóan menedékjogi eljárással próbálja majd "altatni" az ügyet. Gruevszkinek - aki ideérkezését kedden a Facebookon kürtölte szét, ezáltal viszont igen kellemetlen helyzetbe hozta az Orbán-kormányt - feltehetően végül lehetősége lesz arra, hogy csöndben tovább menekülhessen.
A hazai kormány zavarodottságát mindenesetre jól mutatja, hogy míg máskor a kabinet hevesen tiltakozik a magyar belügyekbe való beavatkozási kísérletek ellen, a Külgazdasági és Külügyminisztérium lapzártánkig semmilyen választ nem adott az Egyesült Államok egyértelmű üzenetére.
A korábban teljes hírzárlatot elrendelő kabinetben két nap után is csak zavaros magyarázkodásokra futotta, azt pedig tagadják, hogy politikai ügyről lenne szó. Orbán Viktor kormányfő például mindössze annyit vetett oda a 24.hu erről kérdező újságírójának: „Ez egy jogi kérdés, kérdezze a jogászokat”. Azok sem lettek sokkal okosabbak, akik a szintén jogász végzettségű Gulyás Gergelyt Miniszterelnökséget vezető minisztert kérdezték a csütörtöki Kormányinfón: a tárcavezető ugyanis csak annyit árult el, hogy Gruevszki egy Macedónián kívüli magyar külképviseleten jelezte szándékát arról, hogy politikai menedékjogot kér. Ezek után - fűzte hozzá - a magyar Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) „biztonsági okok figyelembevételével” döntött úgy, hogy Gruevszkinek megadja azt a lehetőséget, hogy ne a tranzitzónából, hanem Budapestről adhassa be a kérelmét. Pedig a lapunk által megkérdezett jogászok szerint nincs olyan jogszabály, amely lehetővé tette volna a BÁH-nak, hogy kivételezzen Gruevszkivel.
Gulyás Gergely a folyamatban lévő menekültügyi eljárásra hivatkozva arról nem nyilatkozott, hogy Gruevszki mikor és hogyan jutott el Budapestre. A miniszter az ezt firtató kérdéseket azzal zárta rövidre, hogy a volt macedón kormányfőnek „volt arra jogi lehetősége, hogy a magyar állam segítsége nélkül jogszerűen bejusson az országba".
Az ugyanakkor továbbra is kérdéses, hogy milyen azonosító papírokkal rendelkezett Gruevszki: egy volt nagykövet lapunknak nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, régebben a magyar diplomáciában is teljesen megszokott volt, hogy aki csak tehette, több útlevelet is tartott. Szerinte macedón kormányfőként Gruevszki is könnyedén juthatott több útlevélhez, így hiába vonta be tőle az egyiket még tavaly az ottani bíróság, a másikkal átléphette a magyar határt. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban csak azt hangsúlyozta: a magyar kormánynak nem volt abban szerepe, hogy Gruevszki elhagyta Macedóniát, mert az macedón belügy.