Bioritmus;magnézium;

2018-11-16 14:14:00

A napi feszültségek kezelésében is segít a magnézium

A szervezet működéséhez elengedhetetlenül szükséges ásványi anyagból sokan nem fogyasztanak eleget. A gyakori vádligörcsök, a stresszhelyzetekre adott fokozott, ideges reakció, a hangulatingadozások, illetve a csokoládé utáni állandó sóvárgás is arra utal: hiányzik a magnézium.

A magnézium életfontosságú ásványi anyag, testünk minden sejtjében megtalálható és fontos szerepet játszik az anyagcsere minden folyamatában. Nélkülözhetetlen számos életfontosságú enzim működéséhez, az izom összehúzódáshoz, az idegi működéshez. A stresszre a szervezet fokozott magnézium felhasználással reagál, a mindennapos feszültségek leküzdéséhez szükség van rá. Ebből következően a magnéziumhiány nagyjából általánosnak mondható hazánkban, pedig még a fogyást is segíti. Megelőzi a cukorbetegséget, támogatja az inzulin munkáját, az egészséges vércukorszint fenntartását. Segít székrekedés esetén, a gyomorsav megkötésében és az asztma tüneteinek csökkentésében is. Több vizsgálat szerint is képes csökkenteni a magas vérnyomást, fenntartja a szív egészségét, segíthet az infarktus és a szívritmuszavarok megelőzésében.

Szabályozza a kálciumfelvételt, megfelelő mennyisége az erős és egészséges csontok egyik feltétele és segíthet a csontritkulás megelőzésében is. Hozzájárul az izomépítéshez. Enyhítheti a krónikus idegfájdalmakat, segíti ellazulást és gátolja a görcsök kialakulását. Egészségesen tartja a fogakat. Terhesség alatt kiemelten fontos a pótlása, mert csökkentheti a spontán vetélések és a koraszülések számát, a görcsök és a vérzések előfordulását és jótékonyan hat a magzat fejlődésére is. Ha a szervezet magnézium ellátottsága megfelelő, kisebb a migrén kialakulásának esélye, gátolja az érszűkületet, kedvező hatással van a szerotoninszintre és a hormonháztartásra. A megfelelő mennyiségű magnézium javítja a lelkiállapotot, csökkenti a szorongást, a stresszt. Nagyon jó hatással van a memóriára és a koncentrációs képességekre is. Enyhítheti a premenstruációs szindróma tüneteit, még a hangulatingadozásokat is mérsékelheti. Elősegíti a kollagéntermelést, ami a szép bőrért, a fényes hajért is felel. 

Miért fogy el?

A kor előrehaladtával, a környezetünk ártalmai, a gyakori stresszhelyzetek, a nem megfelelő táplálkozás és a kevés mozgással járó életmód, illetve a fokozott izommunka következményeként elfogyhat a magnézium a szervezetből. Ez gyakran meg is történik, viszont nehéz észrevenni, a jelei összekeverhetőek más betegségekkel, és akár súlyos szövődményei is lehetnek. A hiány okát elsősorban az étrendünkben kell keresni: az egyoldalú, ásványi anyagokban és vitaminokban szegényes táplálkozás következménye lehet. Bizonyos vizelethajtók, egyes antibiotikumok és gombaellenes gyógyszerek szedése is csökkentheti a magnéziumszintet. Oka lehet, ha a megnövekedett igényt, amit fokozott fizikai és szellemi igénybevétel: például vizsga, de akár terhesség is, bevitt mennyiség nem elégíti ki. Előfordulhat, hogy a bélrendszerből nem szívódik fel megfelelően vagy a vesék túl sokat választanak ki. Okozhatja a nem megfelelően kezelt cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia is, a hiánya pedig mindezeket elő is idézheti. Az alkoholistáknál is gyakori a magnéziumhiány.

Jelei

A magnéziumhiány leggyakoribb tünetei a gyengeség, az izomgörcsök, a szívritmuszavarok, a koncentrálóképesség zavara és az ingerlékenység, a magas vérnyomás, a szapora szívverés, a csontritkulás, a migrén, a cukorbetegség, a hallucinációk, a depresszió, a zavartság, a szorongás. Jelentős szerepe van a glükóz energiává alakításában, ezért a nem elegendő magnézium gyengeséget, fáradékonyságot, kevés energiát eredményezhet. Mivel a magnézium a kálium és a kalcium felhasználását is befolyásolja, időnkénti görcsös összerándulásokat eredményezhet. Ez lehet az oka annak is, ha a szemhéj rendszeresen rángatózik. Hányás és hányinger, remegés, étvágytalanság, zavartság is utalhat a hiányára. A magnézium tartósan csökkent bevitele mellett fokozott fáradékonyság, idegrendszeri problémák és anyagcsere-zavarok léphetnek fel, romlik a vérkeringés, a fizikai és a szellemi teljesítmény, gyengül a memória és általános gyengeség is jelentkezhet. 

Mennyit kellene bevinni?

Az, hogy mennyi magnéziumra van szükség, nemtől, életkortól és életstílustól is függ. Amerikai szakértők szerint felnőtteknek 310-320 mg/nap nőknél és 400-420 mg/nap férfiaknál az ideális mennyiség, átlagos táplálkozási szokások mellett azonban csak 210-270 milligramm magnéziumot fogyasztunk naponta.

A legjobb, ha természetes úton fedezzük a magnéziumszükségletünket: diófélékkel, zöldlevelű zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonákkal, banánnal. Magas magnéziumtartalmú étel a körte, a citrusfélék, a brokkoli, a karfiol, az olajos magvak, a teljes kiőrlésű gabonafélék is. Mivel a magnézium felszívódását a B6-vitamin jelenléte segíti, jó, ha az étrendünkben szerepelnek gabonafélék - például a búzakorpa és a búzacsíra -, húsok, belsőségek (máj, vese, szív), valamint káposzta, tej, tojás is.

Magnéziumforrások

Sok is lehet

Bár inkább a hiánya jellemző, nem lehetetlen túladagolni. 

Ennek tünetei sokszor a hiányéhoz hasonlóak: gyengeség, hányinger, hányás, légzési nehézségek, alacsony vérnyomás, szívritmus-zavarok, amelyek akár szívmegálláshoz is vezethetnek. 

/Forrás:  Netamin,  Házipatika,  Webbeteg,  Budai Kardioközpont/