Mártha Imre;Süli János;

- Nem biztos, hogy egy kottából énekelünk – Válaszolt Süli a volt MVM-vezérnek

„Majd beszélünk róla” – ígérte Mártha Imrének a paksi miniszter.

Nem biztos, hogy egy kottából énekelünk Mártha úrral

– ezt mondta a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter, Süli János arra a levélre, amelyet néhány nappal ezelőtt Mártha Imre, az MVM volt vezérigazgatója küldött neki.

A hvg.hu által megszerzett, négyoldalas levélben Mártha arra figyelmeztette a tárca nélküli minisztert, hogy változtasson az atomerőmű-projekten, mert szerinte most van itt az utolsó lélektani pillanat, amikor ezeken még módosítani lehet. Ellenkező esetben a hibás döntések költsége akkora lesz, hogy azt a következő két generáció is nyögni fogja.

Az Országgyűlés költségvetési bizottságának, paksi, kihelyezett ülésén reagált Süli János Mártha Imre figyelmeztető üzenetére, amelyet Paks II.-ről írt. A hvg.hu azt írja, a bizottság elnöke, a DK-s Varju László kérte a minisztert, hogy „segítsen ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásában”, a testület előtt reagáljon a levélre.

Süli János úgy válaszolt, magánlevélről van szó, amelyet megköszönt Mártha Imrének, azt ígérve neki, „majd beszélünk róla”. A miniszter hangsúlyozta, hogy neki 38 éves múltja van a szakmában, „Mártha Imre is dolgozott az energetikában, de nem ez a szakmája, ő közgazdász szakember”. Süli János azt mondta:

egy családban is előfordul, hogy másként látják a dolgokat, de attól még beszélnek egymással.

Hozzátette: az érdemi információ birtokában a kormány van, nem a volt MVM-vezér, és ők az energetikai helyzetet is jobban ismerik a levélírónál. A miniszter emlékeztetett arra, hogy korábban Mártha Imre is egyetértett a paksi atomerőmű bővítésével, „az elmúlt 9 évben azonban ő az ügytől eltávolodott, mi viszont maradtunk mellette”.

Az ellenzéki képviselők – Mártha Imre levelére hivatkozva – a portál szerint arra is rákérdeztek, hogy milyen többletköltséggel lehet majd számolni a beruházás során. Lenkei István, a paksi atomerőmű vezérigazgatója válaszolt, azt mondta, hogy az árakat az orosz–magyar szerződésben „egyértelműen rögzítették”, fix árról van szó, a költségek nem változhatnak.

A képviselők hiányolták a társadalmi vitát is, amiből kiderülne, szükség van a bővítésre. Erre az ülésen úgy reagáltak, akit érdekel, Pakson, az atomerőműben tájékozódhat, ott kialakítottak egy látogatósarkot a beruházásról.

Szóba került az is, hogy mikor léphetnek üzembe az új blokkok. Süli János, előző bizottsági meghallgatásán még azt mondta, hogy 2026-ban. Ehhez képest most a portál szerint úgy válaszolt: „én ma nem tudom megmondani, mikor lesz kész”. Kijelentette, hogy a terveket csak akkor adják be, ha biztosan engedélyeztethetőek, pontos üzembe helyezési időpontot pedig csak ezután lehet majd kijelölni. A miniszter óvatosan fogalmazott, szerinte egy kisebb családi ház építése is csúszhat, „ott is közbejöhet valami”. Úgy látja, mindenkinek az az érdeke, hogy épüljön meg Paks II., de a biztonságnál nincs fontosabb. 

Azt ígéri, hogy 2032 előtt átadják Paks II-tA két új paksi atomerőművi blokk megépítésénél elsőbbséget élvez a nukleáris biztonság – mondta az MTI tudósítása szerint Süli János Pakson, egy sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy törekednek a blokkok mielőbbi felépítésére. Ugyanakkor úgy vélte, a referenciának számító orosz atomerőművi blokkok nem építhetők meg „egy az egyben” a magyar helyszínen, ezért az orosz dokumentációt honosítják a magyar nukleáris biztonsági szabályzatnak és az európai uniós előírásoknak megfelelően. Mint mondta, jelenleg ez a folyamat zajlik. A módosítás az atomerőmű árát nem érintheti, az változatlanul „fixáras” – jelentette ki a miniszter. Megjegyezte azt is, hogy akkor lehet tudni az új blokkok átadásának időpontját, ha rendelkezésre állnak a megfelelő, engedélyezésre alkalmas tervek. Újságírói kérdésre hozzátette: a sajtóhíresztelésekkel szemben az átadás időpontja évekkel 2032 előtt lesz.