Magyarország nem tette meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy tartósan javítsa az államháztartása egyenlegét. Ezért az Európai Bizottság azt javasolja, hogy a kormányok képviselőiből álló pénzügyminiszteri tanács újabb, immár szigorúbb gazdaságpolitikai ajánlásokat fogalmazzon meg a számára.
Az EU ellenőrző és végrehajtó testületének szerdán közzétett jelentése szerint Magyarországnak jövőre a GDP 1 százalékát kitevő éves költségvetési kiigazítást kellene végrehajtania annak érdekében, hogy megfeleljen a stabilitási és növekedési paktum előírásainak. Néhány hónappal ezelőtt még “csak” 0,75 százalékos korrekciót tartott szükségesnek.
A pénzügyminiszterekből álló kormányközi fórum idén júniusban már megállapította, hogy a magyar költségvetési kiadások jóval meghaladják a 2016-ban meghatározott küszöbértéket. Emellett az államháztartás strukturális — vagyis az egyszeri és átmeneti hiánycsökkentő intézkedések nélküli — egyenlege a GDP -3,1 százalékára csökkent, ami 1,6 százalékos romlás az 1,5 százalékban megállapított középtávú célhoz képest. Az EU Tanácsa akkor ezt lényeges eltérésnek ítélte, és arra kérte a magyar kormányt, hogy az elsődleges nettó költségvetési kiadások 2018-ban ne haladják meg a GDP 2,8 százalékát.
A júniusi ajánlás értelmében Magyarországnak erre az évre kötelezettséget kellett volna vállalnia a GDP 1
százalékának megfelelő strukturális kiigazításra. A pénzügyminiszterek akkor 2019-re GDP arányosan 0,75 százalékos korrekciót javasoltak.
Mivel a budapesti kormány ezt nem tette meg a megszabott határidőig, október 15-ig, az Európai Bizottság felülvizsgált ajánlásokra tett előterjesztést. Magyarország nem tagja az eurózónának, így nem kell szankciókkal számolnia az előírtnál sokkal rosszabb szerkezeti egyenleg miatt.