Tudomány;Brazília;rovarok;

2018-11-21 19:17:37

4000 gízai piramis jönne ki a Brazíliában talált rejtélyes és ősi termeszvár szemeteséből

Az egyik legősibb és leghatalmasabb rovar alkotta művet fedezték fel a tudósok, melynek építői még mindig élnek. Rengeteg a megválaszolatlan kérdés a fajjal kapcsolatban, azt sem tudni, hol vannak a királynőik.

Négyezer éves termeszvárakat is találtak Brazíliában brit kutatók. Mint a hírről beszámoló 444.hu írja, az ország északkeleti részén mintegy 200 millió termeszek által épített hatalmas halom áll egy Nagy-Britannia méretének megfelelő területen, ezek között vannak a Magyarországnál négyszer idősebb telepek is.

A 2,5 méter magas és 9 méter széles halmok nem fészkek, hanem "hulladéklerakók": a Syntermes dirus nevű lombevő termeszfaj ott tárolja a földalatti alagútrendszerük építésekor felhalmozódó földet.

- mondta Stephen Martin, a Salfordi Egyetem munkatársa. A tudósok tizenegy termeszhalom belsejéből vettek mintákat, ezek a vizsgálatok szerint 700-3800 évesek, így ugyanolyan régiek, mint a legrégebbi ismert termeszvárak Afrikában.

- mondta Martin. A várak ugyanis nagyrészt az aljnövényzet rejtekében találhatóak, így könnyen észrevétlenek tudtak maradni. A kutatók még rengeteg kérdésre keresik a választ a szóban forgó fajjal kapcsolatban. Kolóniáik pontos szerkezete még mindig ismeretlen; a régióban például sohasem sikerült felfedezni olyan kamrát, amelyben termeszkirálynő is lett volna.