Németország;CDU;Annegret Kramp-Karrenbauer;

2018-11-27 08:30:00

Eldurvult kampány: egyre nő a szakadék a német kereszténydemokratáknál

Rendkívül feszült a hangulat a CDU-nál a jövő héten esedékes pártelnökválasztás közeledtével. Többen a párt egysége miatt aggódnak.

Egyre nagyobb szakadék tátong a német kereszténydemokratáknál a jövő heti tisztújítás előtt, s az elnökjelöltek közötti vita meglehetősen hevessé vált a finisben. Angela Merkel még októberben jelentette be, nem marad a CDU élén, így a párt december 7-én és 8-án esedékes hamburgi kongresszusán megválasztják a politikai erő új vezetőjét. Merkel azonban – ha addig marad a nagykoalíció – 2021-ig nem áll fel a kancellári székből.

Számottevő esélye a választáson a CDU főtitkárának, a kancellárhoz közel álló Annegret Kramp-Karrenbauernek és az egykori frakcióvezető Friedrich Merznek van. A Forsa ügynökség tegnap közzétett felmérése is megerősíti: előbbi előnye egyre nagyobb Merz-cel szemben (47 százalék 38 százalék ellenében), kérdés azonban, miként hat a jelöltek népszerűségére az elmérgesedő kampány.

A pártelnökválasztási kampánynak Merz adott múlt héten irányt, aki megkérdőjelezte az alkotmányban rögzített menedékjog létjogosultságát a rászorulók számára, egyúttal a CDU vezetését is felelőssé tette a jobboldali radikális Alternatíva (AfD) megerősödéséért. A kereszténydemokraták több politikusa is bírálta Merzet. Ralph Brinkhaus, a pártszövetség frakcióvezetője azt közölte, ügyelniük kell arra, hogy a CDU új vezetőjének megválasztásáig ne a menekültkérdés domináljon. A párt befolyásos politikusa, Armin Laschet, Észak-Rajna-Vesztfália kereszténydemokrata miniszterelnöke utalt arra, a múltban mindig kontraproduktív volt, ha a menekültkérdésről folytattak nyílt vitát. A legnagyobb feltűnést azonban Kramp-Karrenbauernek a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban megjelent interjúja keltette. A CDU főtitkára hevesen támadta Merzet az AfD-t érintő kijelentése miatt. Ezt a megjegyzését egyenesen „minden olyan kereszténydemokrata arculcsapásának” nevezte, akik évek óta harcolnak az álhírek ellen.

A baden-württembergi CDU-képviselő, Axel Fischer erre Kramp-Karrenbauer ellen kelt ki. „Úgy tűnik, az idegei kezdik felmondani a szolgálatot” - jegyezte meg a Bild napilapban. Szerinte igen is igaz az, hogy az AfD azért erősödött meg, mert bizonyos kérdésekben a CDU nem fogalmazott meg markáns véleményt.

Kramp-Karrenbauer óva intett a menedékjog megváltoztatásától, s váratlan helyről kapott támogatást. Horst Seehofer, a CSU nemrégiben lemondott elnöke, valamint a korábban szintén kemény menekültpolitikát képviselő Markus Söder bajor miniszterelnök, a bajor politikai erő pártelnöki tisztségének első számú várományosa is neki adott igazat.

Ez azt is jelezheti, hogy bár a bajor CSU vezetése nem egyszer bírálta a kancellár menekültpolitikáját, a párt inkább a kontinuitás híve, s a Merkelhez hasonló politikát képviselő Kramp-Karrenbauert támogatja. A CDU főtitkára az ENSZ decemberben elfogadandó menekültügyi paktumát is kedvezően értékelte, Merz viszont közölte, csak módosítások után fogadná el. A CDU elnökségéért szintén induló – de esélytelennek tartott – egészségügyi miniszter, Jens Spahn ment a legmesszebbre, aki szerint a CDU kongresszusán szavazni kellene a dokumentumról, s szükség esetén Németország csak később írja alá a megállapodást.

Az egyre keményebb ütésváltások mutatják, hogy a választás közeledtével egyre idegesebb a hangulat a párton belül. A CDU-hoz közel álló Gazdasági Tanács óva intett a jelöltek egymás elleni támadásaitól, s arra kérte őket, ne sodorják veszélybe a kereszténydemokraták egységét. Wolfgang Steiger, a tanács főtitkára a DPA hírügynökségnek elmondta, eddig a jelöltek kölcsönös tisztelettel beszéltek egymásról, most azonban változott a helyzet.