ukrán;

2018-11-27 19:56:00

Porosenkót nem menti meg a hadiállapot, ám kínos, amit az ukrán biztonsági szolgálat tisztjei csináltak

Egyre bonyolultabb információs-kommunikációs hadviselés folyik a Kercsi-szorosban történt orosz-ukrán „tengeri csata” nyomán. A nyugat nem találja a hangját, óvatosan latolgat és kivár.

Reggel 9 órától 30 napos hadiállapot lép hatályba Ukrajna Oroszországgal és a Dnyeszter-melléki területekkel határos megyéiben. Az ország nyugati részében, így Kárpátalján sem lesz rendkívüli állapot. A kijevi törvényhozás hétfő este, viharos ülésen hagyta jóvá Petro Porosenko államfő kérését válaszul arra, hogy orosz hadihajók vasárnap nem engedtek át a Kercsi-szoroson egy ukrán kereskedelmi, illetve az azt kísérő két ukrán hadihajót, majd tüzet nyitottak rájuk, elfoglalták, legénységüket pedig fogságba ejtették.

A 450 fős parlamentben nem talált egyértelmű támogatásra a hadiállapot bevezetésének ötlete, 276 képviselő jóváhagyásával azonban megszületett egy, az eredeti elképzeléshez képest enyhébb változat: nem 60, csupán 30 napra rendelték el és csak a legszükségesebb korlátozó intézkedéseket vezetik be, általános mozgósítást nem terveznek, a részleges mozgósítások azonban szükség esetén zöld utat kaphatnak. Maga az államfő kérte az enyhébb változatot – az eredeti elképzelést az Olekszand Turcsinov vezette Védelmi Tanács készítette – arra hivatkozva, hogy a korlátozó intézkedések ne legyenek hatással a március 31-re kitűzött elnökválasztási kampányra, amely hivatalosan 3 hónappal a voksolás előtt kezdődik.

Ugyanis  ukrán ellenzéki körökben is megfogalmazódott az a feltételezés, hogy a hadiállapot Porosenko hatalomban tartását szolgálja. A jelenlegi formában azonban nem, az elnök népszerűsége pedig olyan alacsony, hogy egy esetleges valós háborús állapot sem tudna azon már sokat segíteni. Porosenko ezért is hangsúlyozta a Verhovna Radában elhangzott beszédében, hogy nem korlátozzák az állampolgárok szabadságjogait és a választásokat a tervezett időpontban meg fogják tartani. "Remélem, hogy mind a politikusok, mind a média felelősen és a helyzetnek megfelelően járnak el, és nem támadják Ukrajnát orosz propagandistáktól átvett elméletekkel" - tette hozzá az ukrán államfő. ( A helyzet pikantériája, hogy erre reagálva a Kreml az ukrán polgárok szabadságjogainak esetleges korlátozása és a kelet-ukrajnai konfliktus eszkalációjának lehetősége miatt fejezte ki aggodalmait. )

Elmélet viszont egyre több és egyre bonyolultabb jelenik meg a a kercsi konfliktus kapcsán. Az orosz hatóságok tegnap ugyanis először közzétettek egy videofelvételt, amelyen az elfogott ukrán hajók három tengerésze – mindegyik hajóról egy-egy - arról beszél, hogy szándékosan hagyták figyelmen kívül az orosz hadihajók felszólítását, vagyis azt az orosz verziót próbálják erősíteni, miszerint szándékos ukrán provokáció történt. Kijev azonnal cáfolt, jelezve, hogy a vallomást valószínűleg kínzással vagy zsarolással kényszerítették ki. Nemsokkal ezt követően azt hozták nyilvánosságra, hogy az elfogott hajók legénysége között az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) tisztjei is jelen vannak, feladatuk állítólag a katonai beavatkozás kiprovokálása lett volna. Az SZBU tisztek jelenlétét Kijev megerősítette és igen „szerencsétlenül” reagált rá. A kérdésben kiadott hivatalos közlemény szerint az SZBU tisztek a kémelhárításnál dolgoznak és hivatalos megbízást teljesítettek, a hajók védelme érdekében. , „Az, hogy az orosz hatóságok most meglepődnek az SZBU-sok jelenlétén nem jelenti azt, hogy az agresszor Oroszország ne alkalmazna hasonló eljárásokat, nyilatkozta az ukrán Unian hírügynökségnek Vaszilij Gricák SZBU igazgató.