Európai Parlament;Macedónia;Nikola Gruevszki;

2018-11-30 09:00:00

Orbán kedves kísértete

Annyi időnk se volt, hogy elfelejtsük, és lám, Nikola Gruevszki szelleme máris visszatért kísérteni. Az Európai Parlament, miközben elfogadta a macedóniai jogállamisággal foglalkozó éves jelentését, egyben határozatban szólította fel Magyarországot, hogy küldje haza a börtönbüntetése elől szökő volt kormányfőt. A tervezetet 470 képviselő támogatta, csak 116-an szavaztak ellene.

Vagyis Orbán nem egyszerűen kisebbségben maradt, hanem elsöpörte a szökőár. Az EU bővítésért felelős biztosa, egyben az Európai Néppárt osztrák alelnöke, Johannes Hahn a négyötödös többség véleményét tolmácsolta, amikor kijelentette, hogy Macedónia haladást ért el a jogállamiság érvényesítése terén, és a tagállamoknak együttesen kell támogatniuk ezt a folyamatot. 

Hahn azt is hozzáette, soha nem volt nagyobb szükség arra, hogy az Európai Unió egységet mutasson és egységesen harcoljon az alapvető elvek és értékek betartatásáért. Az utóbbi nyilván nem lehetséges Orbán Viktorral karöltve, mivel ő az unió megosztásán és gyengítésén dolgozik. A következtetés magától adódik: nélküle, vagy éppen vele szemben kell egységet teremteni. Nem lesz nehéz, legfeljebb egy kicsit még várni kell rá. A májusi EP-választások után nyilván át fog rendeződni a brüsszeli-strasbourgi felállás.

Európa türelmesen, bár kicsit furcsállva figyelte, amíg Orbán csak itthon építgette a saját képére formált, szép új világot. Most azonban, hogy az egész kontinensre szeretné kiterjeszteni vízióját, és már "nagypályás" játékosnak érzi magát, egyre több tyúkszemre tipor rá. Ezt egy ideig biztosan lehet élvezni, de hosszabb távon elég nagy butaságnak tűnik. A harciasságért kapott hazai jópontoknál máris jóval több az EU közös érdekeinek megsértéséért kirótt szőrös bunkó. A miniszterelnök Ukrajna és most Macedónia esetében is az oroszok szája íze szerint politizál: lassítani próbálja az integrációs folyamatokat - miközben persze fennen hangoztatja az ellenkezőjét.

Nikola Gruevszki kis pont a kontinens szívéért és eszéért folytatott játszmában, Orbán most nyilván csodálkozik, miért tört ki miatta ekkora balhé. Talán az is meglepi, hogy a németek egyre újabb és újabb részletekkel állnak elő arról, miként szöktették át az elítéltet több határon magyar hivatalos személyek - a forma kedvéért nevezzük őket diplomatáknak, bár nyilván lehetne másként is. Csak nem figyelik titokban a magyar kormány Balkánra küldött embereit? Lassan úgy leszünk ezzel, mint a törökök a Hasogdzsi-gyilkossággal: valaki a kezdettől fogva tudja, mi történt, és érdekeinek megfelelő ütemben csepegteti az információt. De legalábbis elhatározta, hogy kideríti az igazságot. Attól, hogy Orbánnak üldözési mániája van, még nem biztos, hogy nem üldözik.

A magyar kormányfőnek van érzéke a jelképekhez. Ezért is érthetetlen, miért nem látta előre a Gruevszki-szimbólum hatását. Egy korrupt, oroszbarát, balkáni minicézár kedvéért fordult szembe a világ boldogabbik felével. Csoda, ha őt is korrupt, oroszbarát, balkáni minicézárnak nézik?