Oroszország;

2018-11-30 20:19:08

Továbbra is akadozik az orosz exportunk

A Paks2 atomerőmű üzembe helyezését 2027-re tervezik - mondta a pénteken a Kelet-Európai Üzleti Klub pénteki fórumán Bács Zalán. A Rosatom Central Europe igazgatója ugyanakkor megjegyezte, hogy az új két blokk 60 évig működhet.

A hatósági jóváhagyásra váró beruházási dokumentumról kiderült, hogy a terjedelme mintegy 200 ezer oldal, Moszkvában, Szentpéterváron Budapesten több száz szakember dolgozik rajta, és további helyi tervezőcsoportokat akarnak bevonni. A szakember hitet tett Dél-Franciaországban tervezett fúziós erőmű létesítése mellett.

Egyébként rendkívül hullámzó Oroszország gazdasági teljesítménye. Alekszej Drinocskin előadásából kiderült, hogy a GDP az elmúlt esztendőkben mindössze évenként 1,5-1,7 százalékkal növekedett, ami a világ átlagának fele. Az Orosz Föderáció kereskedelmi képviselet magyarországi elemző részlegének vezetője szerint jövőre ehhez képest is visszaesést várnak, aminek az oka prózai: az áfát 18-ról 20 százalékra emelik. Az ezt követő években már évi 2 százalékos bővülésre számítanak, sőt 2024-2025-re szeretnék elérni a 3-3,5 százalékot.

A szakember elismerte: hazájának számos erőforrása van, ám ezek kihasználása nem elég hatékony. Oroszország versenyképessége is elmarad a kívánalmaktól, 2012-ben  arra számítottak, hogy majd 2018-ban előre lépnek a versenyképességi rangsorában a 120. helyről a legjobb 20 közé, ez azonban nem sikerült, a legutóbbi felmérés szerint csak a 31.-ek. Állítása szerint a V4-eknél viszont  már előbbre tartanak, de Új-Zélandot és Kazahsztánt nem sikerült megelőzniük. Oroszországban most fedezik fel a PPP-rendszert, a magántőke bevonását az állami beruházások megvalósításába. Főként utak, repülőterek épülnek úgy, hogy a költségvetésnek mintegy halasztott fizetési lehetőséget nyújt a a magánszektor.

Magyarország szinte meg sem érzi az Oroszországgal szembeni embargót, mert már korábban sem volt számottevő a kivitelünk - mondta lapunk érdeklődésére Gilyán György, a klub alelnöke, egykori államtitkár, volt moszkvai nagykövet. A magyar kivitel máig utolérhetetlen csúcsa még 2008-ban volt, és az egyes évek első nyolc hónapját összehasonlítva, akkor 3,8 milliárd dollárt tett ki az exportunk, szemben a jelenlegi 1,3 milliárd dollárral.