„Ha tényleg megvalósul, ez lesz a valaha kötött legnagyobb alku” - Donald Trump amerikai elnök „szerényen” csak így jellemezte a Hszi Csinping kínai elnökkel folytatott két és fél órás tárgyalásainak eredményeit a G20 Buenos Aires-i ülésének végén.
„Ha” - kezdte az elnök, nem véletlenül, hiszen egyelőre inkább csak tűzszünetként lehetne jellemezni a kereskedelmi háborúban beállt állapotot, nem pedig békeként. A Fehér Ház közleménye szerint a felek abban egyeztek meg, hogy Washington nem emeli 10-ről 25 százalékosra 200 milliárd dollárnyi kínai áru vámját még legalább 90 napig, cserébe Peking „jelentős” amerikai mezőgazdasági, energetikai és egyéb terméket vásárol az Egyesült Államoktól. Ha 90 nap alatt nem sikerül megállapodni, a védővámok életbe lépnek - ezt a részletet a kínaiak nem verték nagy dobra, ahogy egyelőre az sem világos, mit takar a „jelentős” mennyiség.
A barátiként leírt munkavacsorán megegyeztek még többek között a piacok kölcsönös megnyitásáról, az amerikai munkaerőt és technológiát érintő agyelszívás elleni fellépésről, és a főként Kínából származó Fentanil nevű opioid fájdalomcsillapító szigorúbb szabályozásáról, amely egyre elterjedtebb az amerikai gyógyszerfüggők között. Megoldás tehát egyelőre nem született, ám hogy a szándék megvan rá, már önmagában is nagy előrelépés. Trump azt is bejelentette, hogy jövő év elején szeretne találkozni Kim Dzsongun észak-koreai vezetővel, s az időzítés aligha véletlen, hiszen a remeteállam ügyében ugyancsak számít Kína segítségére.
A G20-csúcson egyébként is jobbára az amerikai elnök vitte a showt. Inkább kerülte a forró témákat, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel lemondta a hivatalos találkozót és csak futólag beszéltek, ahogy a kínos gyilkossági ügybe keveredő Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel sem egyeztetett külön. Miután októberben Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán egy különítmény végzett Dzsamál Hasogdzsi újságíróval, a média most különösen árgus szemekkel figyelte a szaúdi trónörököst, aki egyes vádak szerint tudhatott a gyilkosságról. Ha Trumppal kétoldalú megbeszélést nem is folytattak, azért elszigeteltségről túlzás lenne beszélni, a kamerák például éppen elkapták, ahogy Mohammed bin Szalmán és Vlagyimir Putyin boldogan pacsizik, és a herceg több kétoldalú megbeszélést is folytatott.
Habár korábban szó volt róla, hogy Recep Tayyip Erdogan is átbeszélik a történteket, ilyen megbeszélésről végül nem érkeztek hírek. A török elnök csupán annyit nyilatkozott, nem akarják politizálni a történteket, vagy támadni a szaúdi királyi családot. Vlagyimir Putyint sem szorongatták meg túlságosan a Kercsi-szorosban történt incidens miatt. Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök ugyan "mély" beszélgetést folytattak az orosz elnökkel, és az ukrán tengerészek szabadon bocsátását követelték, de Putyin már úgy nyilatkozott, amíg ez a kormány marad hatalomban Kijevben, az effajta tragédiák és a háború folytatódni fog.
A minden résztvevő által elfogadott zárónyilatkozat állítólag elég nehezen jött össze, itt is az Egyesült Államok bizonyult a kerékkötőnek. A dokumentum egyetlen igazi áttörése, hogy kimondja, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) megújításra szorul, egyébként a szokásos modulokat tartalmazta a gazdaság élénkítéséről, az oktatás fontosságáról, az új kihívásokról. Bizonyára az amerikai akarat előtt meghajolva nincs benne szó viszont a protekcionizmus bírálatáról, továbbá a többiekkel ellentétben az Egyesült Államok külön bekezdésben szögezi le, hogy nem fogadja el a párizsi klímaegyezményt.
A CNN arra is felhívta a figyelmet, hogy az úgynevezett családi fotón - melyen a G20-ak mellett a többi meghívott is rajta van - csupán kettő nő szerepel, Theresa May brit kormányfő és a Nemzetközi Valutaalap elnöke, Christine Lagarde. Merkel német kancellár lemaradt a felvételről, mert repülőgépével technikai problémák adódtak, így végül egy menetrendszerinti járat első osztályán utazott Buenos Airesbe. Egy utastársa szerint a kancellárnak nem voltak különleges igényei, joghurtot evett, olvasgatott és aludt egy picit.