GDP;gázfogyasztás;

2018-12-05 14:30:05

Becsülettel költenek a magyarok, szépen hizlalják a GDP-t

Úgy tűnik, 23 éves rekordot döntött a gazdaság.

Az 1995 óta rendelkezésre álló  adatok tanúsága szerint még soha nem nőtt olyan nagy mértékben a magyar gazdaság az esztendő harmadik negyedévében, mint idén. A KSH szerdán közzétett adatai szerint éves összehasonlításban 5,2 százalékos volt a bővülés mértéke, ami az uniós átlag két és félszerese. Az idei esztendő első három negyedévének 4,9 százalékos teljesítménye is kimagaslónak tekinthető, ezzel hazánk a második helyen áll a ma ismert uniós bővülési rangsorban. Az elmúlt esztendőkhöz képest egyértelműen trendváltás ment végbe, az autóipar helyét átvette a szolgáltatói szektor, a szálloda- és a vendéglátóipar kiválóan ki tudja kihasználni a konjunktúrát, és a reáljövedelmek növekedését. Az ipar teljesítménye is felülmúlta az előzetes várakozásokat, ennek köszönhetően a az első becsléseknél 0,2 százalékponttal magasabb lett a gazdasági növekedés.

Ugyanakkor ezt a teljesítményt a külső kereslet – főleg az export bővülésének jelentős visszaesése miatt – közel 1,7 százalékponttal mérsékelte - hívta fel a figyelmet Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. A belső keresleten belül a háztartások végső fogyasztása a korábbinál alacsonyabb mértékben bővült, ezt viszont ellensúlyozta a beruházások növekedése és a jóval kisebb mértékű készletcsökkenés. Összességében tehát nagy meglepetést nem látunk, de a fogyasztási dinamika mérséklődése is azt jelzi, hogy a gazdaság lassan alacsonyabb sebességi fokozatba kapcsolhat. Valamint az is egyértelmű, hogy a jelenlegi rendkívüli mértékben kiegyensúlyozatlan növekedési struktúra miatt a jelenlegi gazdasági teljesítmény hosszú távon ne asi szerkezet tartósan nem fenntartható és egyensúlytalanságokhoz vezet. A külső környezet alakulása és a belső kapacitáskorlátok együttesen az idei év egészére várt 4,8 százalékos GDP-növekedést 3,8 százalékra mérséklik 2019-ben - mondta az elemző.

Az infláció növekedési ütemének növekedésétől tart ugyanakkor Varju László (DK). Az Országgyűlés költségvetési bizottságúnak elnöke erről a Népszavának azt mondta, hogy akár már most korrigálhatnák a 2019. évi költségvetés számait, amelyre nagy szükség is lenne. Példaként említette meg, hogy a büdzsében 2,7 százalékos pénzromlási ütem várható, s ehhez alkalmazkodik majd a januártól a nyugdíjemelés mértéke. Így a novemberi korrekcióig a nyugdíjasok mintegy hiteleznek majd a költségvetésnek - mondta az ellenzéki politikus.