Budapest;CEU;Nemzetközi Beruházási Bank;

2018-12-05 11:50:17

Az orosz fejlesztési bank beköltözik Budapestre

Miközben a CEU szedelőzködik, egy lépéssel ismét közelebb kerültünk Oroszországhoz: a Nemzetközi Beruházási Bank Moszkából hozzánk teszi át székhelyét.

A Nemzetközi Beruházási Bank székhelye a magyar fővárosba költözik – tájékoztatott Varga Mihály a pénzintézet kormányzótanácsának december 4-i ülésén egyhangúlag meghozott döntéséről, amely egyúttal felhatalmazást adott a bank elnökének az erről szóló megállapodás aláírására.

A bank budapesti székhelye várhatóan 2019 második felében nyílik meg, a tervek szerint a teljes központ két-három éven belül települ Magyarországra.

Mint Varga hangsúlyozta, a, magyar piacon már eddig is aktív bank közvetlen jelenléte tovább bővíti a magyar vállalatok rendelkezésére álló pénzügyi forrásokat, erősíti Budapest közép-európai pénzügyi központi szerepét – a költözés pedig javítja a bank megítélését is, „javulhat (...) beágyazottsága az Európai Unió gazdasági rendszerébe”.

 Ez az NBB hitelminősítésének további emelésében is megnyilvánulhat – mondta,a miniszter aki szerint ezt alátámasztja, hogy a Fitch Ratings „BBB” kategóriából „BBB+” kategóriába emelte az NBB hitelminősítését november 22-én, és a költözés esélyt ad a további felminősítésre.

Kihagyták az orosz szálat

 A fejleményről a Pénzügyminisztérium számolt be, közleményükből azonban valamiért teljesen kihagyták,  hogy

hogy a bank (angolul International Investment Bank, IBB) valójában orosz pénzintézet, központja jelenleg Moszkvában van, onnan fog át települni. Magyarország 2014 óta tagja a banknak, amibe a keleti nyitás jegyében léphettünk be – olyan uniós tagállamok mellett, mint Románia, Szlovákia vagy Csehország., de a bankrendszer tagja többek között a kommunista vezetésű Vietnám is, amivel Orbán Viktor szintén kiváló kapcsolatokat ápol.

A pénzügyminisztériumi bejelentés többletértelmet nyer pusztán az által is, hogy a kormány által kiszorított CEU Bécsbe költözteti amerikai diplomát is nyújtó képzéseit. Egy lépéssel tehát távolabb kerültünk a nyugati értékrendtől, és közeledtünk a Kelethez.