életkor;

2018-12-06 12:45:00

Két életkorunk van

A Yale Egyetem kutatója olyan algoritmust fejlesztett, amely a vérből kimutatható jellemzők alapján meghatározza biológiai éveink számát.

„A Yale Egyetem laboratóriumában több olyan eljáráson dolgozunk, amellyel meghatározható valódi életkorunk. A legújabbak egyike a vérből kimutatható jellemzők mérési értékeit veszi alapul, ezek a vizsgálatok egy általános orvos felkereséskor is elvégezhetők” - mondja Morgan Levine kutatásvezető. A vérből kimutatott biomarkereket (biológiai jelzőanyag) mérik, az adatokat különböző algoritmusokkal kombinálják, hogy megkapják az elemzett személy biológiai életkorát - olvasható a CNN honlapján.

Mindenkinek két életkora van, az egyik a naptár szerinti a másik pedig a biológiai, amelynek megfelelően működik a szervezete az általános fittségének, egészségi állapotának megfelelően. Levine és csoportja a vérben kilenc olyan biomarkert határozott meg, amelyeknek a legnagyobb a szerepe az életkor meghatározásában. Ezek között a vércukorszint, a vese- és májmutatók, immunrendszeri és gyulladási értékek szerepelnek. Azoknak, akiknek biológiai életkora fiatalabb mint a naptári, alacsonyabb a halálozási rátájuk, ellentétben azokkal, akik idősebbek valóságos koruknál, és így hajlamosabbak olyan betegségekre, amelyeket jellemzően későbbi életkorban szokás megkapni.

A legfontosabb a biológiai életkorral kapcsolatban – jegyzi meg Levin –, hogy a genetikai meghatározottsággal ellentétben alakítható, az értékeken lehet változtatni. Az orvosok ezeket az információkat alapul véve arra késztethetik pácienseiket, hogy változtassák meg életstílusukat, testedzési és alvási szokásaikat, ezzel növelve biológiai életkorukat. „Remélhetőleg bizonyos jelek a vérben már az előtt árulkodnak, hogy a betegség kialakulna, és az érintettek még időben tudnak javítani egészségi állapotukon” - mondja Levin.

A tudós már kislánykora óta figyeli az öregedés folyamatát, és maga is meglepődött, amikor az egzakt számítások biológiailag idősebbnek mutatták, mint gondolta, és rájött változtatnia kell. Az algoritmusok online is hozzáférhetők lesznek, így bárki meghatározhatja biológiai korát, megtudhatja milyen kockázati tényezői vannak, és hosszabb távú lépéseket tehet egészségnek javítása érdekében.