Jemen;béketárgyalás;jemeni válság;

2018-12-05 13:32:35

Már tárgyalnak a jemeni békéről, de az éhezés még sokáig marad

Stockholmban ülnek tárgyalóasztalhoz a háborús felek. Ám még ha mindenki számára váratlanul békét is kötnének, a világ legsúlyosabb humanitárius krízise csak 2019 második felére enyhülhet.

A résztvevők többsége már kedd este megérkezett a Stockholmba, az ENSZ vezette, a jemeni krízist feloldani hivatott béketárgyalásokra. Mint az Euronews írja, Jemen nemzetközileg elismert kormánya és a lázadók végre megegyeztek abban, hogy mindkét fél megjelenik a béketárgyaláson. A felkelést támogató déli szeparatisták és helyi milíciák képviselői ugyanakkor nem vesznek részt az eseményen.

Jemen lakosságának nagy része humanitárius segítségre szorul. A szakemberek szerint, ha a mostani béketárgyalások sikerre vezetnének, és véget érnének a harcok, akkor is csak 2019 második felétől várható javulás az emberek életkörülményeiben.

Nem számítanak azonban a helyzet gyors javulására az ENSZ-nél, írja az NBC News. Inkább abban reménykednek csak, hogy a helyzet enyhülését megindítva, legalább a 12 millió ember éhezését jelentő humanitárius krízist sikerül kezelni.

A világ legsúlyosabb jelenlegi krízise a jemeni, ám jóllehet, egyetlen ember halála volta az, ami végre a megvalósuláshoz segítette a béketárgyalást. Miután egyre több szakértő állítja, Dszámál Hasogdzsi újságíró meggyilkolását a jemeni kormányt is támogató Szaúd-Arábia trónörököse rendelte meg, mások mellett az Egyesült Államok is csökkenteni kezdte a kormánynak nyújtott támogatását. Nemrég pedig már a huszi felkelőket támogató Irán is a konstruktív párbeszéd létrejöttét kezdte sürgetni.