Garancsi;

2018-12-06 06:45:00

Garancsi-féle telepen őrzi a rendőrség a bűnjeleket, méregdrágán

Évek óta fizet a rendőrség Orbán Viktor kormányfő magánrepülős barátjának egy kispesti telephely használatáért. Az évi csaknem félmilliárdos bérleti díj sem jelent gondot.

Gépjárműtárolótelep, Kamerával megfigyelt terület! – figyelmeztet a felirat a szürke fémkapun, mögötte újabb kerítés, majd egy portaszolgálat. A többszörös védvonalon túl lehasznált autók parkolnak egy óriási grundon. A Budapesti Rendőr-főkapitányság kispesti raktártelepe ez – a Vörös Csillag Traktorgyár egykori területén.

A kívülálló egyértelműen rendőrségi tulajdonként azonosíthatja a Hofherr Albert és a Tóth Árpád utca sarkán elterülő placcot. Pedig nem az: a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) nyilvános hirdetményeit, szerződéseit böngészve kiderül, hogy a rendőrség évek óta bérli az ipartelepet. (A lefoglalt autókat, roncsokat, egyéb „bűnjeleket” tárolja itt, egy részüket árveréseken értékesíti.)

Az igazi bizniszt ezen a helyen azonban nem a felvásárolható járgányok jelentik, hanem az ingatlan, amin állnak. A területet a Sinvest Hofa 11. Kft. adja bérbe: a társaság egyik ügyvezetője az Orbán Viktor kormányfő repülős útját finanszírozó Garancsi István nagyvállalkozó.

A rendőrséghez fordultunk, hogy megtudjuk, a BRFK mióta és mennyiért bérli a kispesti telephelyet a Garancsi-vezette cégtől.

Az ügy 2011-ben startolt: a főkapitányság ekkor közbeszerzési eljárás nélküli nyílt pályázatot hirdetett, bérbe vehető telephelyet keresve. A tendert a Sinvest Rippl-Rónai 1 Kft. nyerte el (a vállalkozás tavaly váltott a Sinvest Hofa névre) – a BRFK pedig 2012. október 25-én öt évre szóló bérleti szerződést kötött vele.

A Garancsi-féle cég így több mint 32 ezer négyzetmétert (és kiszolgáló irodákat) biztosított a bűnjelek tárolására, a BRFK pedig az ötéves időtartam alatt 454 millió forintot fizetett mindezért – évente tehát mintegy 90 milliót költött bérlésre.

Az együttműködés azonban tovább folytatódik: a BRFK 2017 októberében előbb egy 60 napos, 2018 januárjában viszont egy tíz évre szóló kontraktust írt alá a Sinvest Hofával. (Utóbbi sem volt közbeszerzés – erre a jogszabályok ingatlan esetében lehetőséget adnak.) És megnyílt a pénzcsap: a harmadával nagyobb területért idén 303 millió forintot kaszálhat a Garancsi-féle vállalkozás, a következő években várhatóan évente 450 milliót. (2018-tól összesen majdnem 41 ezer négyzetméteresre terebélyesedett a bérelt terület.)

Kérdés, a rendőrségnek miért éri meg az ötszörös drágulás, hiszen így összességében 2012 és 2027 között összesen 5 milliárd forintot költ egy ipari placc bérlésre. Összehasonlításképpen: a BRFK most „potom” 990 millióért egy 41 ezer négyzetméteres, összközműves, raktárhelyiséggel rendelkező ipartelepet vásárolhatna a XVI. kerületben – legalábbis az ipariingatlanok.hu december eleji hirdetése szerint.

A földhivatal interneten lekérhető ingatlan-nyilvántartásából az is kiderül, hogy a Sinvest Hofa 11 nagyon jó ritmusérzékkel vásárolt területet a kispesti telephelyen. A szerződésben érintett öt ingatlanból kettőre 2012 márciusában jegyzett be részleges vagy teljes tulajdonjogot a Garancsi-féle vállalkozás – ekkorra a pályázat már ismert volt.

Hasonlóan szerencsés ütemben gyarapította ingatlanvagyonát a Sinvest Hofa 11 az új, januári szerződéskötéskor is: a harmadik, (tízezer négyzetméteres) területet 2017 végén vásárolhatta – a bejegyző határozat tavaly december 21-ére szól.

A hatósági mondás szerint erre a pluszplaccra azért volt szükség, mert „a bűnjelkezelési tevékenység folyamatos végrehajtása érdekében szükségessé vált további terület és többlet szolgáltatás biztosítása.”

Mivel a rendőrség válaszából nem derül ki egyértelműen, miért van szükségük a kispesti bérleményre, újabb kérdéseket küldtünk a szervezetnek. Válaszokat lapunk nem kapott és a Sinvest Hofa 11 is néma maradt az ügyben.