zene;Zaz;

- Zaz, aki mást akar már

Isabelle Geffroy-t, művésznevén Zaz-t napjaink leghíresebb francia énekesei között tartják számon, nem is ok nélkül. Legújabb, Effet miroir (Tüköreffektus) című albumán azonban a könnyebb ellenállást választotta.

A 38 éves énekesnő 2001-ben kezdte meg karrierjét zenészként a Fifty Fingers nevű blues-zenekar, majd más együttesek énekeseként. 2010-ben jelent meg első önálló albuma, a Zaz, melynek legnépszerűbb dala, a Je veux (Akarom) világsikerré vált. Ezután már nem csak Franciaországban ismerték a nevét, az énekesnő Magyarországon is többször fellépett. A 2013-ban megjelent Recto Verso és a 2014-es Paris című albumát is nemzetközi elismerés övezte. Aki nem hallotta még Zaz nevét, elég a 2013-ban bemutatott híres francia kalandfilmre, a Belle és Sebastien-re gondolnia, amelynek romantikus-megható főcímzenéje az énekesnő nevéhez fűződik. Zaz idén adta ki hatodik albumát, mely az Effet miroir (Tüköreffektus) címet kapta.

Az új album nem hozza az energikus, játékos de mégis elegáns francia hangulatot, amit Zaztól megszokhattunk. Régebbi dalai közül rengeteg a sanzonokból merített, ám az új dalokban nem érezhető erősen ez a hatás. A számok nagy részének hangszerelése a populáris zene felé közeledik, ez igaz a fülbemászó dallamokra és a dalok felépítésére is. Így Zaz a másik nagy vonzerejét is elveszti: szerethetősége eddig épp abból fakadt, hogy nem óriási hangjával, hanem egyedi stílusával győzi meg a közönségét, így hozva közelebb a zenét nem csak a francia, hanem bármely kultúrájú hallgatóihoz. Dalainak saját stílusa, saját mondanivalója volt, az újak között azonban sok egymáshoz hasonlót találhatunk, emiatt az albumot folyamatosan hallgatva éneklése háttérzene-szerűvé válik.

Tagadhatatlan azonban, hogy a számok között akad olyan, amely megragad a fejünkben, ilyen az album második dala, a Qué Vendrá – amelyben spanyolul és franciául is énekel – is, ami kevesebb mint egy hónap alatt majdnem 3 millió lejátszást ért el a Spotify-on. Azok, akik jobban szeretik a poposabb dallamokat, valószínűleg örülnek az irányváltásnak. Zaz nem vesztett hangjából, és zenészeivel együtt kellemes, jól hangzó számokat alkotott. Az pedig már a jövő kérdése, visszatér-e még a bohókás, vidám és különleges régi stílusához, vagy a szélesebb közönség megszólítása érdekében az Effet miroir populáris dalaihoz hasonló új számokkal, albumokkal lep meg majd minket.

InfóZaz: Effet miroir Magneoton, 2018

A bemutató előtt egy nappal tiltotta meg Spiró György kultuszdarabjának bemutatását a Párizsi Magyar Intézet. Az ok: a darab rendezője ismerősöknek küldött levelében kritizálta Orbán Viktort, arra panaszkodott. hogy Magyarországon „a butaság újra államvallásá alakult.”