Theresa Maynek mindössze négy napja maradt arra, hogy meggyőzze a parlamenti képviselőket arról, mindenki jobban jár, ha megszavazza az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépéséről szóló megállapodás feltételeit, mert ha nem, nagy veszély fenyegeti az országot. A sikerre azonban igen csekély az esély, becslések szerint a kormánypárti brit konzervatívok mintegy száz képviselője sem kívánja támogatni az egyezséget. Ezért a brit kormány néhány képviselője - a Times értesülései szerint - arra próbálja rávenni a kormányfőt, hogy halassza el a szavazást. Azzal érvelnek, hogy az EU jövő csütörtöki és pénteki csúcstalálkozóján a miniszterelnök még finomíthatna a megállapodáson. Ez ellen szól azonban, hogy Brüsszel többször is hangoztatta, a megállapodásban foglaltakon már nem hajlandó változtatni.
A brit kormánykoalíció kis pártja, az északír DUP emelte a tétet azzal, hogy nemcsak azt jelentette be, számára elfogadhatatlan az egyezmény, a parlamenti voksolás után meg is kívánja buktatni May kabinetjét.
Szinte reménytelen helyzetbe került a brit miniszterelnök, s érdekes módon pártján belül éppen azok kezdik meggondolni magukat, s az egyezmény aláírására ösztökélnék párttársaikat, akik eddig a Brexit legnagyobb hívei voltak. Közéjük tartozik Liam Fox kereskedelmi miniszter, aki azzal érvelt: egyre nagyobb esélyt lát arra, hogy a May és az Európai Unió közötti megállapodás elutasítása esetén a Brexit sem következik be. „Reális veszélyt látok arra, hogy a képviselőház, amelyben a maradáspártiak vannak többségben, el akarja lopni a kilépést a brit emberektől, ami antidemokratikus támadással érne fel” – érvelt a politikus. Hasonlóan beszélt Nick Timothy, a miniszterelnök Brexit-párti tanácsadója, aki úgy vélte, el kell fogadni a megállapodást, mert az elutasítása soft Brexitet, sőt akár egy a kilépésről szóló megismételt népszavazást jelenthet.
A miniszterelnök kompromisszumot próbál kötni a Brexit legádázabb híveivel, szerdán és csütörtökön is folyamatosan tárgyaltak egymással. Ennek az lenne a lényege, hogy kedden megszavaznák ugyan a tervezetet, de a megállapodás legkényesebb részeinek érvénybe lépése előtt a tory képviselőknek még beleegyezésüket kellene adniuk. Ez lényegében azt jelenti, hogy a törvényhozás vétójogot kapna.
Amennyiben a tervezetet May minden erőfeszítése ellenére kedden elutasítják, úgy a következő lépés egy parlamenti bizalmi szavazás lenne a kormánnyal szemben. Ezen nyilvánvalóan bukna May csapata, ami előrehozott választások kiírását jelentené, s azt, hogy a képviselők meglehetősen zivataros karácsonyi ünnepekre készülhetnek fel.
Az Európai Unió mentőövet dobna a brit kormányfőnek, látván szorult helyzetét. Ezért a Daily Telegraph úgy tudja, hogy az EU a jövő héten, a szavazás után felajánlja Maynek az 50-es cikkely hatályának kitolását, ami a kilépés 2019. március 29-i kiterjesztését jelentené, így elkerülve azt, hogy London mindenfajta megállapodás nélkül („no deal”) lépjen ki az Európai Unióból.