oktatás;tanári pálya;PISA-teszt;

2018-12-09 09:38:33

Kisfiam! Bármi legyél, csak tanár ne!

A tanári pályát mélyen alulfizetettnek tartja az átlagmagyar, és óvja is tőle gyerekét.

Méltatlanul alulfizetettek Magyarországon a tanárok, ezért a többség még csak véletlenül sem ajánlja ezt a pályát a gyerekének, írja a portfolio.hu egy friss nemzetközi kutatásra hivatkozva.

A hazai közbeszédben régi tézis, hogy a tanárok súlyosan alul vannak fizetve, mivel az állam nem hajlandó tisztességesen megfizetni. A Varkey Foundation a közelmúltban publikálta a Global Teacher Status Index 2018-as kiadását, amiben már Magyarország is szerepel a vizsgált országok között. Mint ahogy a kutatók a jelentésükben írják, a különféle oktatási rendszerek lefedésén túl a PISA-teszteken mutatott eredmények is szerepet játszottak abban, hogy mely államokkal bővítik a listájukat - és az a helyzet, hogy a magyar gyerekek egyre gyérebben teljesítenek a PISA-teszteket.  (A jelentés 35 országot vizsgált és mindenütt országosan reprezentatív, ezer fős mintákat használtak a kutatás során.) 

A magyarok úgy érzik, hogy az elfogadható minimum tanári fizetés és valódi pedagógus bérek között 49,1 százalékos a különbség. A kutatás másik súlyos megállapítása, hogy míg a világon a tanárok általában többre értékelik a saját státuszukat, mint a közvélemény, Magyarországon pont fordított a helyzet.  

Mindezek fényében nem meglepő, hogy a magyarok zöme nem ajánlja a gyerekének, hogy a katedrát válassza.

És ez egy ördögi kör: ugyanis jó tanárok nélkül nem változik meg a rendszer, és az sem, hogy a magyarok lesújtónak tartják az oktatási rendszer színvonalát. Holott a tények  azt mutatják, hogy azokban az országokban teljesítenek a legjobban a diákok, ahol a tanári lét kimagasló státusszal jár.