Az SM, azaz sclerosis multiplex elsősorban a fiatal nők betegsége. A neve az agyban keletkező többszörös megkeményedésre utal. Kialakulásának oka, hogy az immunrendszer megtámadja a központi idegrendszerben az idegsejtek szigetelését végző mielin nevű fehérjét, azaz a szervezet saját maga ellen fordul. Ennek következtében foltszerű gyulladásos gócok jelennek meg az agyban – mondta dr. Kovács Tibor, a Budai Egészségközpont neurológusa a Népszavának.
A kórnak több változata van
A betegségnek sok formája létezik, jó- és rosszindulatú változatok is vannak. Utóbbi gyorsan tolószékbe kényszeríti a beteget, az előbbi pedig akár egyetlen enyhe tünetet okoz a beteg egész életében. Attól függően, hogy a gócok milyen idegrendszeri területen keletkeznek, a tünetek igen változatosak lehetnek. Ezerarcú kórnak is hívják a betegséget, mert szinte nincs két olyan ember, akik a tünetek azonos kombinációjával küzdenének.
A leggyakoribb jele a féloldali látásromlás, a látásélesség elvesztése és a mozgáskor keletkező szemfájdalom. Jelentkezhet kettőslátás, zsibbadás és féloldali ügyetlenség is. Az akár napokig is tartó tüneteket a gyulladásgátló szerek enyhítik ugyan, de a gócok változó mértékben visszamaradhatnak. Minél többször jönnek a gyulladásos visszaesések, a relapsusok, annál több tünet maradhat vissza.
Nem gyógyítható, de kezelhető
Vannak és folyamatosan jelennek is meg a betegség lefolyását, az immunrendszer működését módosító gyógyszerek. Létezik olyan, ami a gócok kialakulását gátolja. A gyulladásos rohamok számát, a visszatérésüket csökkentő szerek sok esetben meg is tudják állítani a folyamatot, legalábbis képesek nagyon sokáig stabilizálni az állapotot A már kialakult idegrendszeri károsodásokat viszont már nem lehet visszafordítani. Ilyenkor a fájdalmakat, izommerevséget, zsibbadásos érzéseket, vizelettartási zavarokat lehet kezelni – mondta a neurológus.