Az Európa Hajón látja vendégül munkatársait és a partnereit az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) főigazgatója szerdán – tudta meg lapunk. A díszes meghívóban Budapest csodálatos esti látképét és meglepetést ígérnek az "ízletes, svédasztalos vacsora" mellé. A hajón ülő- és állófogadáson szórakozhat majd az ÁEEK mintegy 400-500 vendége. Számításaink szerint az esti rendezvény több millió forintba kerül, akár a 10 millió forintot is elérheti a végösszeg, holott nem nagyon van oka ünneplésre a fenntartónak.
Az ÁEEK fennhatósága alatt ugyanis a kórházak év közben újra rendesen eladósodtak. 55 milliárdos adósságot halmoztak fel, ráadásul ezt az összeget – miként azt keddi számunkban megírtuk – az ígéretekkel ellentétben mégsem vállalja át teljes egészében a kormány. Így a gyógyítók és a beszállító is izgulhatnak, hogy kinek jut majd az adósságcsökkentő állami segélyből.
Közben kiderült, hogy az Állami Számvevőszék a nyári vitatott eredményű kórházi ellenőrzések után most újabb kilenc intézmény átvilágításába kezdett. A nyilvánosságra hozott lista szerint éppen a legnagyobb adósságokkal küszködő intézmények szállják majd meg az ellenőrök. Egy kórházigazgató úgy reagált lapunknak erre: – Az intézmények újabb megfélemlítésétől nem lesz jobb a betegellátás. Az a pénz pedig, amit most számon kérnek, már rég „benne van a betegekben”, a keresett összegeket csak úgy lehetne megtakarítani, ha a páciensek nem kapnák meg a szükséges ellátást – mondta. Hozzátette: mindez most megint csak arra jó, hogy fokozzák a nyomást az intézményvezetőkön. Pedig a nyáron még azt ígérték, hogy a tárca saját maga készít elemzést az eladósodás okairól. A minisztérium és az ÁEEK szakemberei meg is szállták a kórházakat, ám máig nem tudni, mit ellenőriztek, és mi lett a vizsgálat eredménye, milyen következtetéseket vontak le, kiderült-e, miként lehet megelőzni az eladósodást. Noha minderről semmit nem tudni, a kórházak vezetőit – mint azt lapunk megírta – már most jövedelemelvonással is fenyegetik.
Az ÁEEK drága évzárója nem csak az ágazat általános állapota miatt visszás: az idén váltak ugyanis jogerőssé a Közbeszerzési Hatóság által kiszabott büntetések, amelyeket súlyosan szabálytalan eljárásai miatt róttak ki az intézményre. Tavaly év végéig négy tendert és mintegy 100 millió forint közpénzt bukott el az ÁEEK a szabálytalan közbeszerzések miatt. Érdemes felidézni, hogy 2011-ben a kórházak államosításától az áttekinthetőbb, hatékonyabb közbeszerzést remélték.