airbus;helikopter;Paks 2;

2018-12-11 17:34:44

Elindult a paksi "kenőakció" és irdatlan összeget költhet a kormány helikopterekre

Miközben a fenébe kívánja a kormány Macron Európa-politikáját, katonai és atombizniszt szívesen bonyolít Franciaországgal.

Hadiipari és nukleáris együttműködési megállapodásokkal új dimenzióba léptek a francia-magyar gazdasági együttműködések - mondta Párizsban Szijjártó Péter a francia kollégájával, Jean-Yves Le Driannal folytatott megbeszélését követően.

A külgazdasági és külügyminiszter két francia cég, köztük egy állami tulajdonú vállalat komoly megbízásokat kapott a jelenlegi paksi atomerőmű működtetésében és a leendő új paksi erőmű turbináinak építésében. "Tovább erősítjük azt a francia-magyar szövetséget, amely a nukleáris energia békés célú felhasználása mentén már körvonalazódott, hiszen Franciaország és Magyarország is azt az elvet vallja, hogy a nemzeti energiamixnek az összetétele nemzeti hatáskörben kell, hogy maradjon" - hangsúlyozta a magyar diplomácia vezetője.

Ez praktikusan annyit tesz, hogy az orosz primátusú beruházásba amerikai, francia és német cégeket emel be, így kerekítve le az uniós ellenérzéseket.

Továbbá a a magyar honvédség pedig húsz Airbus típusú helikoptert rendelt Franciaországtól. Ez a beszerzés Szijjártó szerint a NATO-n belüli és az Európán belüli magyar-francia védelmi ipari együttműködést is magasabb szintre emeli, az autóipar területén pedig a Peugeot francia autógyár komoly szerepet szánt Szentgotthárdnak az új, innovatív korszak kihívásaira történő válaszadásban.

Hogy ebből a pénzből mit finanszíroznak, arról csak találgatni lehet, hiszen államtitkoknak minősül.

A tárcavezető a Nyugat-Balkáni kézi-és könnyűfegyverekkel kapcsolatos francia-német koordinációs kezdeményezés magas szintű találkozójára érkezett Párizsba, ahol találkozott Heiko Maas német külügyminiszterrel is, akivel az európai energiabiztonság helyzetét tekintették át.