Egyesült Királyság;Theresa May;Brexit;

Illusztráció

- Január végén szavazhatnak a Brexitről

A Downing Street szóvivője szerint Theresa May január 21-ig az alsóház elé terjeszti a megállapodást.

A brit kormány szerint január végéig a parlament elé kerül a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodás, amelyről az eredeti terveknek megfelelően kedden kellett volna szavaznia az alsóháznak.

Theresa May brit miniszterelnök előző este jelentette be, hogy az Európai Unióval elért megállapodást egyelőre nem terjeszti az alsóház elé szavazásra. Mint mondta, „nagy figyelemmel” követte az elmúlt heti Brexit-vitát és annak parlamenten kívüli visszhangját. Megértette, hogy a képviselők a megállapodás legnagyobb részével egyetértettek, de az északír „backstoppal” kapcsolatban komoly fenntartások voltak.

Mint a kormányfő a képviselők hahotázása közepette beismerte, a brüsszeli egyezményt a Ház „nagy többséggel utasította volna el”. Ennek ellenére úgy érzi, a deal keresztülvihető az alsóházon, ha „megoldja a problémákat”. A következő napokban, beleértve nyilván a közelgő EU-csúcsértekezletet, a Bizottság vezetésével és európai kormányfőkkel tárgyalásokat folytat az egyezmény megmentése érdekében. Feltett azonban egy komoly kérdést: kész- e egyáltalán a Ház végrehajtani a választópolgárok döntését az Európai Unióból való kilépésről? Ha igen, elkerülhetetlen, hogy mindkét oldalon kompromisszumokat fogadjanak el. A kormányfő nem jelölt ki új időpontot a szavazásra.

Az alsóház keddi ülésnapján azonban az MTI összefoglalója szerint Robin Walker, a Brexit-ügyi minisztérium államtitkára kijelentette: a kormány szándéka az, hogy a megállapodás január 21. előtt a ház elé kerüljön.

A január 21-i határidő eredetileg a brit EU-tagság megszűnéséről intézkedő törvényben szerepel, és arról intézkedik, hogy a kormánynak nyilatkoznia kell a Brexit-folyamat további irányáról alkotott elképzeléseiről, ha addig az időpontig nem születik megállapodás az EU-val a Brexit feltételrendszeréről, vagy ha a megállapodást a parlament elutasítja, és a januári határidőig nem kerül újabb Brexit-egyezmény a törvényhozás elé.

Kedden a Downing Street szóvivője is jelezte, hogy Theresa May január 21-ig az alsóház elé terjeszti szavazásra a Brexit-megállapodást.

Már May távozásáról beszélt Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője a szavazás elhalasztásáról általa kezdeményezett soron kívüli keddi vitanapon azonban kijelentette: ha Theresa May – aki kedden Hágában és Berlinben tárgyalt a Brexit-megállapodás ügyében kialakult nagy-britanniai helyzetről – „néhány meleg, biztató szón kívül” üres kézzel tér haza, akkor azonnal a parlament elé kell terjesztenie szavazásra a Brexit-megállapodást. Corbyn szerint ha a kormányfő ezt nem teszi meg, akkor távoznia kell tisztségéből.

A Munkáspárt vezetője ugyanakkor egyelőre nem kötelezte el magát a kormánnyal szembeni bizalmatlansági indítvány beterjesztése mellett, jóllehet több kisebb ellenzéki párt is szorgalmazta, hogy a legnagyobb ellenzéki erő vezetőjeként ezt tegye meg. Kijelentette: a Munkáspártnak természetesen nincs bizalma a konzervatív párti kormányban, de az ennek megfelelő lépéseket "majd a megfelelő időpontban" teszi meg, annak érdekében, hogy valóban meg lehessen szabadulni a jelenlegi kormánytól.

A Konzervatív Párt a tavalyi előrehozott parlamenti választások óta kisebbségben, a legnagyobb észak-írországi britpárti erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) frakciójának eseti külső támogatásával kormányoz. Jóllehet a Brexit-megállapodást a DUP is élesen bírálja és elutasítja, a párt vezetése tudatta, hogy bizalmatlansági szavazás esetén felsorakozna a Konzervatív Párt mögött.

Sajtóértesülések szerint Merkel világossá tette Maynek, hogy nem lehet megváltoztatni a megállapodást

Német hírportálok eközben arról számoltak be: Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben világossá tette a brit kormányfőnek, hogy nem lát lehetőséget a brit uniós tagság megszüntetéséről szóló megállapodás megváltoztatására.

Az értesülések szerint a kancellár a pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) közös szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakciójának ülésén azt mondta, a brit kormányfővel folytatott tárgyalásán leszögezte, hogy nem lehet ismét megnyitni a Brexit feltételrendszeréről novemberben kötött megállapodást. Azt is hangsúlyozta, hogy London csak az Európai Unió egészével állapodhat meg a kilépésről, és nem lehet szó tagországonként külön-külön kötendő egyezségekről.

Ugyanakkor Merkel szerint van még esély a brit EU-tagság rendezett, megállapodáson alapuló felszámolására, és a brit alsóház képviselőinek többsége sem akar rendezetlen Brexitet, mert az lenne a legrosszabb mindenkinek.

Szavai szerint a legfőbb vitapont az EU-hoz tartozó Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország közötti határ igazgatására vonatkozó úgynevezett backstop, vagyis tartalékmegoldás, amely az állandó fizikai határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére egységes vámügyi szabályozást ír elő határozatlan időre arra az esetre, ha a Brexit utáni átmeneti időszakban nem sikerül megállapodni az EU és az Egyesült Királyság kereskedelmi kapcsolatának rendszeréről. Elmondta: az a kérdés, hogy miként lehetne több biztosítékot nyújtani Londonnak arra az esetre, ha ez az átmeneti időszak hosszúra nyúlik, és így az egységes vámügyi szabályozás miatt hosszú időre korlátozott lesz a brit vezetés kereskedelempolitikai önállósága, annak ellenére, hogy az ország már nem is az EU tagja. Mint mondta, Theresa May ilyen biztosítékokat kíván szerezni, hogy meggyőzze a megállapodást elutasító képviselőket pártjában, a Konzervatív Pártban.