Huawei;

2018-12-12 08:15:00

Az infocégek háborúba mentek: az Apple is célpont lett

A Kína és az USA közötti - július óta tartó - kereskedelmi háború a telekommunikációs területre is átterjedt, sőt már amerikai cégek is érintettek.

Újabb fejezetéhez érkezett az Egyesült Államok és a Kínai Népköztársaság háborúskodása, amely ezúttal a telekommunikációs készülékek és berendezések terepén folyik.  Az amerikai Apple kedden megtámadta azt a kínai bírósági döntést, amely az ugyancsak amerikai Qualcomm chipgyártó szoftverszabadalom bitorlását felemlegető beadványa alapján ideiglenesen megtiltotta több iPhone modell kínai árusítását. Az intézkedés az iPhone 6S-től egészen az iPhone X modellekig terjed. Emlékezetes, hogy a két amerikai cég között évek óta dúl a háború, kölcsönösen üzleti titkok ellopásával vádolják egymást. A Qualcomm úgy tűnik, csak az alkalomra várt, hogy újabb támadást indítson szektortársa ellen, s most elérkezettnek látta az időt, hogy a kínai Huawei által gyártott digitális készülékek és berendezések elleni amerikai intézkedések farvizén maga is akcióba lépjen.

A Huawei elleni háborúba bekapcsolódott Andrus Asip, az Európai Bizottság digitális egységes piacért felelős biztosa is, aki elmarasztaló megjegyzéseket tett a kínai telekommunikációs társaság közreműködésével készülő vezető nélküli autókra és a következő generációs, 5G-s mobilhálózatokkal kapcsolatban. A Népszava érdeklődésére Gecse Mariann, a Huawei Technologies Hungary kormányzati kapcsolatokért és kommunikációért felelős igazgatója elmondta, hogy kategorikusan visszautasítják azt a vádat, hogy a vállalat tevékenysége és eszközei bármely országra nézve nemzetbiztonsági kockázatot jelentenének. A kérdésről szívesen folytatnának párbeszédet az uniós biztossal. Se az Amerikai Egyesült Államok kormánya, se a kanadai hatóságok, illetve egyetlen más ország sem tud felmutatni olyan bizonyítékot, amely a vádakat igazolná. Egyébként - tette hozzá Gecse Mariann -, sem eddig nem tettük, sem a jövőben nem fogunk egyetlen kormánynak, bármilyen harmadik félnek információt szolgáltatni az ügyfeleinkről, de ha ilyen megkeresés történne, akkor azt elutasítanánk, az alkalmazott technológiát semmilyen megkérdőjelezhető célra nem használjuk. A Huaweit kizárólag a globális gazdasági versenyben való részvétel érdekli. Álláspontjuk szerint a kiberbiztonságot nem átpolitizálva, hanem tényszerűen kell kezelni.

A társaság a kiberbiztonságot – amely a nemzetbiztonság része - mindig is elsődleges prioritású ügyként kezelte. Összes munkavállalóik 1,6 százaléka teljes munkaidőben a biztonság kérdésével foglalkozik, a cég globális K+F kiadásainak pedig mintegy 5 százalékát fordítja erre a célra. Részt vesznek minden ezzel foglalkozó nemzetközi szervezet tevékenységében - közölte a kommunikációs igazgató.

Gecse Mariann beszámolt arról is, hogy a társaság életében Magyarország kiemelt szerepet játszik. Hazánkban mintegy 2000 főt foglalkoztatnak Pátyon, Biatorbágyon és Komáromban. Kínán kívül egyedül itt vannak gyártóüzemeik, amelyekben az okostelefonon kívül szinte mindent gyártanak. Összesen 50 országba exportálnak, Európába és Észak-Afrikába egyaránt. A cég ellen indított támadások egyelőre nem befolyásolják forgalmukat - tudtuk meg.