Brexit;

2018-12-11 21:05:09

Brexit: hát bizony, Theresa May megfeneklett

107 nappal az Európai Uniótól való kilépés előtt a brit miniszterelnök terve ismét holtponton van. A brit kormányfő uniós kancelláriákon kereste tegnap a segítséget, otthon egyre jobban inog a széke.

A brit belpolitikai élet egyik legviharosabb napja után Theresa May európai villámlátogatásokon próbálja meg a lehetetlent, garanciákat kapni az Uniótól, hogy az ír “backspot” soha nem fog életbe lépni. Elsőként délelőtt  Hágában  Mark Rutte miniszterelnökkel, kora délután már Berlinben Angela Merkel német kancellárral egyeztetett, majd a brüsszeli vezető politikusokkal tárgyalt.

Mint az a brit kormányfő számára hétfő délre egyértelművé vált, elképzelhetetlen volt, hogy kedden át tudja vinni a parlamenten a Brexit-törvényt. Hiába keltették a whipek, a parlamenti frakciófegyelem őrei azt a benyomást, hogy a képviselők fenntartásaikat félretéve készek azt jóváhagyni, sem a torykra, a velük szövetségben lévő északír Demokratikus Unionista Pártra sem lehetett számítani.

Kedden nagyon kevesen számítottak a szigetországban arra, hogy May asszony képes a parlamenti ellenállást legyőző biztosítékokkal visszatérni Európából a backspot korlátolt időtartamával kapcsolatban. Az elmaradt “érdemi” szavazásra ebben a naptári évben már aligha kerülhet sor. Az idővel is harcban álló kormányfő ígérete szerint legkésőbb január 21-én voksolhatnak a képviselők az Egyesült Királyság jövőjét meghatározó dokumentumról. Különösen élesen ítélte el a késlekedést John Bercow házelnök, aki “rendkívül udvariatlan lépésnek” nevezte a szavazás kései elhalasztását. Emlékeztetett arra, hogy a három teljes napot igénybe vett vita során 164 képviselő fejtette ki a véleményét. A modern brit történelemben nem találni példát arra, hogy kormányfő meghátrált volna egy nemzetközi súlyú szerződés elfogadásáról szóló előterjesztés megszavazásától.

Hiába tartják a képviselők a parlamenti paletta mindkét oldalán bámulatosnak a 62 éves Theresa May elszántságát és fáradhatatlanságát, bármely pillanatban valósággá válhat az ellene fontolgatott bizalmatlansági összeesküvés. A tory vezetőválasztásért felelős 1922-es Bizottsághoz újabb, immár a 26. tiltakozó levél érkezett be, - igaz, korábban már 30-ról is beszéltek. Új fejlemény viszont, hogy ötven alsó- és felsőházi, illetve európai parlamenti munkáspárti képviselő közös üzenetben szólította fel a Labour vezetését, hogy még a héten nyújtson be bizalmatlansági indítványt a kormányfő ellen. Ha ez az akció meg is valósul, minden valószínűség szerint kudarcra lesz ítélve, hiszen a konzervatív képviselők nem fogják kitenni magukat annak, hogy Jeremy Corbyn költözzék be a Downing Street 10.-be.

A beadvány szervezője, Chuka Umanna, a munkáspárti vezetői cím egyik fiatal várományosa egyben a maradókat képviselő Open Britain mozgalom nevében kör-e-mailben fordult a szervezet szimpatizánsaihoz, emlékeztetve őket arra, hogy miután késik a brüsszeli megállapodásról szóló szavazás, nincs az asztalon olyan Brexit-“deal”, amely be tudná tartani a 2016-os népszavazás előtt tett ígéreteket, az Európai Bíróság pedig megerősítette a szigetország egyoldalú jogát a kilépési folyamat felfüggesztésére, “egyre elkerülhetetlenebbnek látszik egy újabb népszavazás, mint az egyetlen kiút a zsákutcából”. A szerdai kormányülésen miniszterek egy no-deal forgatókönyvvel is foglalkoznak majd.

Kedden szavazás híján is ülést tartott a parlament alsóháza. Erre vonatkozó kérdésre válaszolva az ellenzék vezére kijelentette, hogy a “megfelelő időben” megteszi a “megfelelő lépéseket”, azaz akcióba lép a kormány elmozdítására, parlamenti választás kiírására. Corbyn “nagyon aggasztónak” nevezte, hogy a BuzzFeed hírportál szerint az Európai Unió tisztségviselői 24 órával korábban értesültek a Brexit-szavazás elhalasztásáról, mint a parlamenti képviselők. Mint emlékezetes, egy héttel ezelőtt az alsóház megszavazta, hogy a kormány testületileg megsértette a parlamentet, amire a brit politika történetében régen nem volt példa. A semmibevétel újabb jele, hogy információk szerint azt a backstoppal kapcsolatos függeléket, melynek elfogadtatásán Theresa May kedden európai vezetőkkel fáradozott, hetekkel ezelőtt kidolgozták.

Jeremy Corbyn kevéssé értékelhette a Sky Data közvélemény-kutatói által elvégzett friss felmérés eredményét, mely szerint a lakosság majdnem a fele szerint egy munkáspárti kormány még a konzervatívnál is “kaotikusabban” vezényelné le a Brexit folyamatát.