Emmanuel Macron francia államfő hétfő esti televíziós beszédét, amelyben számos engedményt tett a hetek óta tüntető sárgamellényeseknek, rekordszámú francia követte élőben, de viszonylag kevesen gondolják azt, hogy ez elég lesz a válság rendezéséhez.
Macron 12 perces beszédét 23 millióan nézték élőben. Az Odoxa közvélemény-kutató intézet keddi felmérése szerint a megkérdezettek 40 százaléka vélekedik úgy, hogy az államfő meggyőző volt, de 46 százalék így is azon az állásponton van, hogy az úgynevezett sárgamellényeseknek be kellene fejezniük a tüntetéseket.
Francia médiabeszámolók szerint a tüntetők is megosztottak. Vannak, akik úgy vélik, győztek, vannak akik azt hangoztatják, hogy amit az elnök ígért az csak „aprópénz, morzsa”, a mozgalom folytatni fogja a tiltakozást. A francia radikális jobb és baloldal egyaránt támadja az elnököt, a szélsőbal vezetője Jean-Luc Mélenchon azonnal jelezte, szerinte többre lenne szükség, mint aprópénzt dobni a tüntetőknek. Az emberek a társadalmi egyenlőtlenségek miatt kezdtek tiltakozni ilyen nagy számban, mondta Mélenchon.
Hogy milyen potenciál maradt a demonstrálókban az a hétvégén derül ki, a sárgamellényesek ugyanis eddig minden hétvégén utcára vonultak. Legutóbb már érezhetően kevesebben voltak, a békés tüntetők közé vegyülő szélsőséges csoportok viszont ugyanolyan erővel törtek-zúztak. Épp e vandalizmus miatt a mozgalomnak Párizsban a legalacsonyabb a támogatottsága, legtöbben a vidéki kistelepüléseken szimpatizálnak a sárgamellényesekkel.
Ha a tüntetőknek kevés is a Macron által bejelentett intézkedéscsomag - a minimálbért emelése 100 euróval január elsejétől, a túlórapénzek adó- és járulékmentessé tétele, a 2 ezer eurónál alacsonyabb összegű nyugdíjak járulékmentessége – az Európai Bizottság figyelmét mindenképpen felkeltette. Pierre Moscovici uniós gazdasági és pénzügyi biztos kedden közölte, a Bizottság szorosan figyelemmel fogja követni a bejelentett új intézkedések költségvetési vonzatait.