alkotmány;rabszolgatörvény;

2018-12-14 06:00:00

A tisztesség biztosan sérült a rabszolgatörvény elfogadásakor

Az alkotmányjogász szerint több alapvető jogelv is sérülhetett a rabszolgatörvény elfogadásakor. Az ellenzéki megtámadja a procedúrát, de nem lesz könnyű dolga.

Valójában nem is történt a héten parlamenti ülés – szabályos biztosan nem. Ezt állítja az ellenzék a botrányos körülmények között megszavazott rabszolgatörvénnyel kapcsolatban. Egyrészt hétfőn 12.42 perckor küldték ki az Igazságügyi Bizottság 12.45-re meghirdetett ülésére szóló meghívókat. Másrészt szerdán Kövér László házelnök nem az elnöki pulpituson nyitotta meg és vezette az ülést, mivel nem engedték fel oda az ellenzéki képviselők. Továbbá úgy szavaztak a parlamenti elektronikus rendszeren keresztül, hogy a szavazógép a képviselők azonosító kártyája nélkül is működött.

Míg az ellenzék a kezdetekről elfogadhatatlannak tartott a procedúrát, az Országgyűlés Hivatala figyelemre méltó gyorsasággal, még szerda késő este arra jutotta: a voksolás annak ellenére is jogszerű volt, hogy a képviselőknek nem kellett azonosító kártyáikat elhelyezni a szavazatszámláló gépben. A hivatal indoklása szerint "a rendszer enélkül is alkalmas arra, hogy a politikai megállapodás alapján elfogadott ülésrendben a saját üléshelyéről szavazó képviselőt név szerint azonosítsa." Arra nem tértek, hogy mi történik akkor, ha az ülésrend "felborul", mint például szerdán.

– Két nagyon fontos jogelv mindenképpen sérülhetett a jogszabály elfogadása során – mondta a Népszavának Lövétei István alkotmányjogász. Az ellenzék tisztességes eljáráshoz való joga és a parlamenti szavazás esetén a voksokat leadók egyértelmű beazonosíthatóságának követelménye.

Azzal, ha valóban irreálisan kevés időt – vagy éppen semennyit – adott a kormánypárt az Igazságügyi Bizottság ellenzéki tagjainak, akkor megfosztották őket attól a joguktól, hogy felkészülhessenek az ülésre. A parlamenti szavazás esetében pedig legalábbis kétséges, kizárható volt-e, hogy valaki más nevében szavazzon; biztosan megvalósult-e a résztvevők beazonosíthatósága. Igaz, ezt utólag akár egy jó minőségű tévéfelvétellel is el lehet végezni. Lövétei István szerint a törvény elfogadása után az ellenzék Alkotmánybírósághoz fordulhat.

Egy parlamenti ülések levezetésében rutinnal rendelkező forrásunk szerint ugyanakkor nehéz lenne a fentiekre hivatkozva jogi úton támadni a szavazást, mert a vonatkozó szabályok nem teljesen egyértelműek. Bár az elnöknek az elnöki helyen kell megnyitnia és levezetnie a parlamenti ülést a Házszabály szerint, ez nem mondja ki, hogy ez maga a pulpitus.

„Még ha egy iskolás gyerek számára is egyértelmű, hogy az” - mondta forrásunk. Szerinte mivel a gépi szavazással kapcsolatban az sem szerepel a Házszabályban, hogy kifejezetten csak képviselői azonosító kártyákkal érvényes és ellenőrizhető a voksolás, ezzel kapcsolatban is nehéz lenne jogi ellenérvet felhozni.

„Még akkor is, ha ebben az esetben természetesen mindenki számára egyértelmű, hogy csak akkor van értelme az egésznek, ha azonosító kártyákkal szavaznak” - fogalmazott. Ugyanakkor szerinte is teljesen egyértelműen szabálytalanul hívták össze az Igazságügyi Bizottságot, és mivel „a törvényalkotás egy folyamat, aminek nyilvánvalóan minden elemének önmagában is szabályosnak kell lennie, így a szerdai ülés eleve szabálytalan volt”.