sportoló;visszatérés;Visszhang - közélet;

Natasa Kovacevic

- Teljes értékű visszatérés

„Az ember nem is tudja, mennyire erős, aztán egy ilyen esemény rádöbbenti, milyen sok ereje van valójában.” A mondat a kosaras Natasa Kovacevictől származik, akinek az öt évvel ezelőtti buszbaleset után amputálni kellett a lábát, ám hamarosan – és ez most nem egy rosszízű szóvicc – talpra állt.

Az Európa egyik legtehetségesebb fiataljának tartott szerb kosarasnő élete 2013. szeptember 7-én vett tragikus fordulatot, amikor a győri női kosárlabdacsapat busza a 85-ös főúton Kapuvár mellett személyautóval ütközött. A balesetben Tapodi Péter klubigazgató és Fűzy Ákos vezetőedző életét vesztette. A játékosok többsége is megsérült, a legsúlyosabban a frissen igazolt Natasa Kovacevic, akinek bal lábát térd alatt amputálni kellett. Hihetetlen, de az akkor mindössze 19 esztendős center minden visszaemlékező szerint már a tragédia másnapján pozitív volt, és eltökélte, egy nap visszatér a pályára.

A rehabilitációja során speciális protézist kapott, amelyet ő csak „mágikus lábnak” nevezett. Gyorsasága természetesen már nem volt a régi, de kitartó, néha fizikailag és lelkileg is keserves munkával elérte, hogy idővel egyre többen kezdtek hinni benne. Az életéről készült Skok (magyarul: Ugrás) című dokumentumfilmben elmondta, a legnagyobb félelme az volt, hogy ha nem lesz elég jó, az emberek csak sajnálatot éreznek majd iránta. „Ha visszatérek, teljes értékűen akarok visszatérni. Nem kérek különleges bánásmódot sem az ellenfelektől, sem a játékvezetőktől” – mondta.

Fejlődését látva végül 2015 őszén a belgrádi Crvena zvezda szerződést ajánlott neki. Játékához a nemzetközi szövetségnek (FIBA) is hozzá kellett járulnia, hiszen korábban soha senki nem játszott első osztályú mérkőzést művégtaggal. Úgy fest, a hozzá hasonló nagy harcosok még a szigorú szabályalkotók szimpátiáját is elnyerik, az engedélyek ugyanis rekordidő alatt elkészültek. Kovacevic 2015. november 11-én, 26 hónappal a baleset után, a Nis elleni bajnokin 15 perc alatt 5 pontot, 3 lepattanót és 3 labdaszerzést jegyzett – bár a statisztikák ezúttal talán mellékesek is.

A 15/16-os idényt végigjátszotta, ám a szezon végén bejelentette visszavonulását. Egy évig klubja női szakosztályvezetője volt, azóta pedig az általa létrehozott alapítványnak él, amely tartós egészségügyi problémával küzdő sportolók rehabilitációját támogatja. Saját bevallása szerint öt évvel ezelőtti második születésnapja megtanította örülni az élet apró dolgainak. Az, ahogy talpra állt, ráadásul messze nem olyan „apró dolog”.

Niki LaudaAz osztrák Forma–1-es pilóta az 1976-os nürburgringi Német Nagydíjon esett csapdába a lángoló autójában, amelynek nyomait örökre magán viseli. Ahhoz képest, hogy napokig élet és halál közt lebegett, döbbenetes, hogy hat héttel később az Olasz Nagydíjon újra rajthoz állt. A történtek azonban lelkileg sem múltak el nyomtalanul: az idény utolsó futamán, Japánban a zuhogó esőben inkább kiállt, nehogy még egy súlyos balesetet szenvedjen. A vb-címet akkor el is bukta, de később, 1977-ben és 1984-ben megszerezte 2. és 3. elsőségét.
Szeles Mónika1993. április 30-a a tenisz legsötétebb napjaként vonult be a sporttörténelembe, egy őrült Steffi Graf-rajongó, Günter Parche ekkor szúrta hátba a 19 éves Szeles Mónikát a hamburgi tornán. A magyar származású vajdasági játékos szerencséjére a kés csak néhány centi mély sebet ejtett rajta, így fizikai felépülése gyors volt. Nem úgy a lelki, a támadás után ugyanis depresszióval és evészavarral küzdött, és végül több mint 2 évet hagyott ki. Régi formáját sosem nyerte vissza, a korábban begyűjtött 8 Grand Slam-trófea mellé már csak 1-et (1996, Australian Open) szerzett.
Risztov ÉvaA manapság a televízióban is gyakran feltűnő úszónő példája mutatja, hogy nem csak egy tragédia vezethet nagy újrakezdéshez, néha elég a – viszonylagos – sikertelenség is. Risztovot ugyanis 20 éves korára mindenki „ezüstlánynak” könyvelte el – nem is véletlenül, hiszen a 2002-es Eb-n 4, a 2003-as vb-n pedig 3 második helyet szerzett. 2005-ben fel is hagyott a medencés úszással, hogy aztán 2009-ben nyílt vízen térjen vissza. Azóta tudjuk, megérte: a 2012-es londoni olimpián nagyszerű taktikával 10 km-en aranyérmes lett.

Az anyaotthon – egy titkos menedékhely olyan nőknek és gyermekeiknek, akiket terrorizált korábbi élettársuk, ezért menekülniük kellett. Ilyen a nemrégiben leégett nágocsi otthon is, ahol a tűzben az „újrakezdőknek” is mindenük odalett. Helyszíni riportunkból kiderül: igenis van kiút a bántalmazó családból, és egy ország fogott össze, hogy segítsen a rászorulókon.