Tudomány;hideg;fogyás;meleg;hízás;

2019-01-09 15:15:00

Kiderült: a melegtől hízunk, a hidegben könnyebben fogyunk

Az, hogy igyekszünk nem fázni, megváltoztathatja az anyagcserét, aminek akár hízás is lehet a következménye – derítette ki egy kutatás.

A NASA egykori anyagkutatója, Ray Cronise szerint a hideg kalóriaégető hatású. Hogy az elméletét igazolja, kipróbálta a hideg tusolást, póló nélküli sétát, így hat hét alatt mintegy 13 kilót adott le. A hidegben és utána is mérte az anyagcseréjét, és megállapította: a teste hatalmas mennyiségű energiát éget el, mert ahelyett, hogy az energiát zsírként tárolná, a maghőmérséklet fenntartásához használta. A kutató úgy véli, ez nem jelenti azt, hogy a helyes táplálkozásról elfelejtkezhetünk, pusztán arról van szó, hogy hozzászoktunk az állandó plusz 20 Celsius fok feletti hőmérséklethez, ha egy kicsivel alacsonyabb hőmérsékleten a kalóriaégetés magasabb szintre lép. 10 fok alatt különösen, de ezt már kényelmetlennek érezzük, az emberek legfeljebb akkor fogadnának el ilyen hőfokú munkahelyet, ha meg volnának győződve arról, hogy az jó nekik – írta az HáziPatika.

Cronise másik két kutatóval kidolgozta a "metabolikus tél" elméletét, amely szerint az elhízás a "krónikus táplálkozás és a krónikus meleg" eredménye. Ezt más kutatások is megerősítik. A Cell Metabolism című folyóirat például arról számolt be, hogy Francesco Celi közegészségkutató megállapította, hogy ha 24 helyett 18 fokra állítjuk a hálószoba hőmérsékletét, szervezetünk metabolikusan aktív barna zsírt termel, amely kalóriákat éget, hogy hőt termeljen. Egy 2014-es Spanyolországban készült tanulmány szerint pedig az étrend, az életmód és más tényezők kiszűrése után kiderült, hogy nagyobb valószínűséggel híznak el az ország melegebb részein élő emberek, mint a hűvösebb tájak lakói.

Cronise jelenleg azt vizsgálja önmagán, hogy alacsony kalóriatartalmú diétával és hűvös környezetben fent tudja-e tartani az egészséges testsúlyt és az alacsony testzsírarányt anélkül, hogy edzőterembe járna. Ki akarja deríteni, kell-e fűteni a lakásban, szükséges-e takaró az alváshoz. Szerinte ugyanis ezekhez csak a megszokások miatt ragaszkodunk, de ha túl tudunk lépni a tanult viselkedésen, egészségesebb környezeti feltételekhez alkalmazkodhatunk.

Van azonban, hogy a hideg kifejezetten rossz hatással van az emberi szervezetre. Fokozza a görcskészséget, így a magas vérnyomással küzdők a hideg hatására mellkasi fájdalmat, fejfájást, rosszullétet tapasztalhatnak. Az alacsony hőmérséklet a szívbetegeknél anginás rohamot eredményezhet, de a szívelégtelenség tüneteit is súlyosbítja. Hideg hatására az erek összehúzódnak, így a szívizom kevesebb vérhez jut, mint amennyi szükséges lenne számára. Emiatt keringési elégtelenség léphet fel és előfordulhat, hogy elzáródik egy koszorúér, így sokkal nagyobb a szívinfarktus veszélye.