űrkutatás;családok;rokonság;genom;DNS-bizonyíték;

2018-12-24 13:16:00

Uramnak nem uram, de a bátyám

Bár a politika egészen konkrétan igyekszik meghatározni, mit is jelent manapság a család, bocsánat, a magyar család fogalma, a szó valódi jelentése sokkal tágabb és többrétegű, mint hogy azt bárki is egy nézőpontból szigorú definícióba zárhatná.

Belegondoltak már abba, hogy ha ma 7 milliárdan vagyunk a világon, az időszámításunk kezdetén pedig, a becslések szerint, hozzávetőlegesen 170 millió embert élt a Földön, akkor teljes biztonsággal állítható, hogy a ma élő 7 milliárd annak a 2000 évvel ezelőtt élt 170 milliónak a leszármazottja? Mint ahogy az a 170 millió, a jóval korábbi pár százezernek, ők pedig a ki tudja, mikori ezernek. Az analógia mentén villámsebesen több tíz- vagy százezer évet ugorhatunk az időben, hogy ott találjuk magunkat az első vagy legalábbis első pár emberpárnál, előembercsaládnál, akik, ha minden igaz, mindannyiunk ősanyái és ősapái.

A. J. Jacobs amerikai író-újságíró évek óta lovagolja a témát, és a ­globalfamilyreunion.com oldalon arra biztat mindenkit, hogy saját családfájából kiindulva, keresse meg a helyét a világcsaládfában. Jacobs egy e-mail hatására kezdte beleásni magát a kutatásba – a levél egy Izraelben élő férfitól érkezett, aki azt állította, ő Jacobs tizenketted fokú unokatestvére, olvasta a könyvét, és nagyon büszke rá. A család, amelyben egyértelmű vérségi kötelék mutatható ki kettejük között, csekély 80 ezer főt számlál, területileg behálózzák az egész világot, az Antarktisztól, mind a hét kontinensen át, egészen a legapróbb ázsiai szigetekig. Ekképpen rokona például Gwyneth Paltrow – 17 láncszemre vannak egymástól –, Barack Obama pedig Jacobs nagynénje ötödfokú nagy-nagynénjének a férjének az apjának a feleségének a dédunokaöccse. Hatodfokú unokaöccse Kevin Bacon, a nyolcadfokú nagynénjének az unokája pedig Hillary Clinton.

Jacobs azt állítja, hogy egy kis utánajárással bárki találhat magának híres fel- és lemenőket, hiszen valamennyiünknek közünk van egymáshoz. A geni.com nevű portál világcsaládfája már több mint 75 millió személyt számlál, azaz 75 millió embert egészen bizonyosan vérségi kapcsolat vagy házasság köt össze egymással. Néha mindkettő. Ennek alapján igen valószínű, hogy néhány éven belül elkészül a Föld összes, illetve majdnem összes lakójának a közös családfája, ami elképesztő dolog ugyan, de sokakban felveti a kérdést: mi ennek a jelentősége? Hacsak az nem, hogy Orbán Viktor orra alá lehet dörgölni, sanszos, ő is Soros György távoli rokona.

Nem elhanyagolható például a tudományos haszna: értékes adatokat szolgáltathat arról, hogyan öröklődnek a betegségek vagy hogy milyen mozgások szerint alakul egyes korok népessége. Fontos hatása az is, hogy élővé teszi a történelmet. Amióta például Jacobs elmesélte a fiának, hogy Albert Einstein is a (nagy)család tagja, azóta a gyerek számára az elméleti fizikus már nem egyszerűen egy néhai tudós furcsa hajviselettel, hanem Albert bácsi, akitől sokkal érdekesebben hangzik, mi is az az E=mc².

Amennyiben tényleg mindannyian ugyanattól a pár őstől származunk – a Bibliától függetlenül már a tudomány is az Y-kromószóma szerinti Ádámról, illetve a mitokondriális Éváról beszél –, akik hozzávetőlegesen 100 000–300 000 évvel ezelőtt éltek, az azt jelenti, hogy mindannyiunkban van egy kevés DNS ugyanabból a néhány emberből, akik a mi nagy-nagy-nagy-nagy – folytassuk kb. 7000-szer – nagyszüleink. És ez biza azt jelenti, hogy szó szerint és biológiailag is mindannyian rokonok vagyunk.

Nem, azt nem kéri senki, hogy hirtelen kedveljék meg, teszem azt …-t – ide mindenki szíve szerint helyettesítse be az általa legkevésbé kedvelt embert – és tekintsék őt unokanagybátyjuknak, de Jacobs szerint a világcsaládfa-kutatás egyik legfontosabb, hosszú távú hozadéka lehet, hogy némi enyhülést hozhat az etnikai vagy hovatartozásbeli gyűlölködésben. Ha tudatosul, hogy nemcsak egy fajhoz, de ugyanahhoz a családhoz is tartozunk, az talán az első valódi alapköve lehet a világ tényleges demokratizálódásának.