ellenzék;Parlament;rendkívüli ülés;

2019-01-03 10:24:09

Ellenzéki fogadalom és fideszes bojkott a parlamentben

Decemberben még a Tisztelt Ház hatékony működése miatt aggódtak a fideszesek, ma viszont már be sem mentek munkahelyükre. Az ellenzék közös fogadalmat tett.

Gyorsan változik a Fidesz véleménye. December közepén a rabszolgatörvény miatt az ülésteremben hangosan tiltakozó ellenzéki politikusok akciójára válaszul még az volt az álláspont: „a rendszerváltás óta példátlan az, ahogy az ellenzék szerdán az Országgyűlésben viselkedett, ez megszervezett kísérlet volt a döntéshozatal megakadályozására.” Ezt visszhangozta a Fidesz egyik szócsövének minősíthető Alapjogokért Központ vezetőjének, Szántó Miklósnak nyilatkozata is: a demokratikus jogállam működésének szerves része a parlament hatékony működése.

Senki nem ment el közülük az ellenzék kezdeményezte rendkívüli parlamenti ülésre, amely így határozatképtelen lett. Emiatt az ülést vezető Latorcai János berekesztette az ülést.

Az ellenzéki képviselők közös fogadalmat olvastak fel. Megfogadták, hogy az ellenállás céljaihoz és a magyar emberek ötpontos követeléseihez hűek lesznek. Elítélték az ellenzéki képviselők bántalmazását. Követelték a fizetett propaganda eltörlését és azt, hogy a közmédia ne pártszolgálatot lásson el.

A rendkívüli ülést az atv.hu Facebook-oldala élőben közvetítette. Az alábbi videóban az ellenzéki képviselők fogadalma 5:45-től látható:

A fogadalom felolvasása után Tóth Bertalan (MSZP) és Vadai Ágnes (DK) nem kívánt élni a napirend előtti felszólalás lehetőségével és kivonult a teremből. Jakab Péter (Jobbik) viszont felszólalt és arról beszélt: amikor a közpénzen fenntartott közmédia már nemcsak az ellenzékről, hanem a munkásokról és a diákokról is hazudozik, akkor nekik kutya kötelességük volt bemenni a köztévébe és megkérdezni a hírigazgatótól: Te miért hazudsz? Az LMP társelnöke, Keresztes Lóránt László szerint a „nemzet elárulása” az, amit a Fidesz művel. „Ők megszavazták a törvényt, úgy érzik, elvégezték a munkát és otthon pihennek. Nem érdekli őket a magyar munkavállalók sorsa. Nem érdekli a tiltakozáshullám.

Az ülés berekesztése után a Parlament lépcsőjén is megismételték a fogadalmat az ellenzékiek (az alábbi videóban 9:00-tól), de már a Parlamenten kívüli Momentummal kiegészülve:

A fogadalomtétel után Tóth Bertalan, az MSZP elnöke elmondta: január ötödikén mindenkit várnak a Hősök terére, ahol összellenzéki tüntetés lesz.

 

„Azonnali válaszokat követelünk a kormánytól arra, hogy mi történt az MTVA székházánál. Hogyan merészelik megtenni, hogy nem olvassák be annak a 2,5 millió embernek a követeléseit, akik az ellenzékre szavaztak?” – fogalmazott Szabó Tímea.

 „Amíg nincs valódi közmédia, nincs független bíróság, nincs független ügyészség, nem beszélhetünk szabad választásról, Parlamentről – mondta Hadházy Ákos független képviselő.

 – Ha egy ország kormánya elárulja saját népét, akkor eljött az ideje a lázadásnak – mondta Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke. Az ellenállás az védekezés. A lázadás több ennél, mindazoknak az elveknek, a gyakorlatnak a kultúrával való szembefordulás, amivel ez a kormány folytat saját népével szemben.

 – Ma újabb szintet lépett a Fidesz a jogsértésben: megtiltották egy ellenzéki képviselőknek, hogy vendéget hozhasson be a Parlamentbe – mondta Szél Bernadett, akit a Momentum elnökségi tagja kísért volna el. – Ez nem köztársaság, nem demokrácia, nem jogállam!

Fekete-Győr András, a Momentum elnöke arról beszélt: – Az elmúlt időszak tüntetéshulláma csapatmunka eredménye volt. A most megfogalmazott öt pontos követelés pedig összeköti a parlamenti pártokat, a civileket, a Momentumot, a rendőröket, a társadalom több mint nyolcvan százalékát. „A Momentum részéről mi a vasat forrósítani fogjuk.

Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója már a hétvégén azt közölte, hogy „az ellenzéki pártok csak színészkedtek és megpróbálták a magyar emberek átverni, a Fidesz-KDNP pedig nem asszisztál az ellenzék hamis képmutató színjátékához, ezért nem vesz részt az ellenzék által kezdeményezett parlamenti ülésen.”

A kormánypárt nem először bénítja meg távollétével a parlament működését, gyakorlatilag menetrendszerűen bojkottálja a törvényhozást, ha nem a Fidesz kezdeményezéséről van szó. Így márciusban az országot sújtó lakhatási válság és annak kezelése miatt hívott össze rendkívüli ülést az ellenzék. Ekkor erre csak Gulyás Gergely, a Fidesz akkori frakcióvezetője ment el. Augusztusban a jobbikos, LMP-s, DK-s és független képviselők az ápolási díj emeléséről és a devizahitel-károsultak segítéséről hívtak össze rendkívüli ülésnapot, ám nem vettek részt rajta a kormánypárti képviselők.

De a kormánypárt ugyanezt a trükköt játssza el az egyik legfontosabb parlamentáris ellenőrző szerv, a nemzetbiztonsági bizottsággal is, ott egy fél tucat alkalommal akasztották meg a bizottság működését azzal, hogy nem mentek el az ülésekre, mivel olyan kérdések kerültek volna terítékre, amelyek kedvezőtlenek a Fidesznek vagy Orbán Viktornak és családjának.