A nagy tévéállomások mindegyike úgy döntött, hogy élőben közvetíti Donald Trump beszédét az amerikai keleti part időzónája szerinti főműsoridőben, kedden este 9-kor, ami Euróban már szerda hajnali 3 óra.
Az elnök beszédének várható tartalmáról előzetes közlések alapján azt lehetett tudni, hogy abban Trump igyekszik meggyőzni a közvéleményt - és különösen az ellenkező demokratákat - a több mint 3 ezer kilométer hosszú határ mentén végig felhúzandó védelmi létesítmény szükségességéről. A korábbi nyilatkozatoktól eltérően a Fehér Ház újabban már nem határvédő fal, hanem acélkerítés megépítéséről beszél.
A beszéd elhangzása előtt arra nem volt hivatalos válasz, hogy Trump a válsághelyzetre hivatkozva egyúttal rendkívüli állapotot is kihirdet-e. Az viszont ismeretes volt, hogy az elnök nem csupán az illegális bevándorlás megakadályozására, hanem a kábítószer-csempészek távol tartására is hivatkozni kívánt a tévébeszédben. A Fehér Ház azt is közölte, hogy csütörtökön Trump a mexikói határhoz utazik.
Az Egyesült Államokban közel három hete részlegesen zárva tartanak a szövetségi kormányzat különböző hivatalai, mert nincs jóváhagyott költségvetési törvény a működésük finanszírozására – mégpedig azért nincs, mert az elnök még karácsony előtt nem volt hajlandó aláírni azt a törvénycsomagot, amely nem tartalmazta az akkor még falként emlegetett létesítmény építési költségeire a Fehér Ház által követelt több mint 5 milliárd dollárt.
A 15 amerikai minisztérium közül 9-et érint kisebb-nagyobb mértékben a leállás. Több százezer szövetségi alkalmazottat küldtek kényszerszabadságra, akik ezalatt nem kapnak fizetést.
A demokrata törvényhozók, akik túlságosan költségesnek, ugyanakkor hatástalannak, valamint erkölcstelennek mondják ilyen védőfal megépítését, annak a hírére, hogy Trump főműsoridőben intéz szózatot a nemzethez, ugyanannyi műsoridőt kértek a tévétársaságoktól, mint amennyit Trump kapott.
Nancy Pelosi, aki a tavaly novemberi választások során demokrata többségűvé vált – és néhány nappal ezelőtt újjáalakult – képviselőház elnöke lett, valamint Chuck Schumer, a szenátusban kisebbségben levő demokraták frakcióvezetője közös nyilatkozatban követelték az azonos műsoridőt, a szerintük várhatóan rosszindulatú és félrevezető információktól hemzsegő elnöki beszéd ellensúlyozására.