Puch László;

2019-01-08 21:47:41

Puch: Mondhattam volna nemet

„Több, mint szemtanú…” címmel indult pódiumbeszélgetés-sorozat a Spinoza Színházban. Az első vendég lapunk, a Népszava tulajdonosa volt – ahogy a szervezők írták, „Puch László, az MSZP egykori pénztárosa, aki napjainkban becsukta a Vasárnapi Híreket és eladta a Szabad Földet.”

Ennek megfelelően a házigazda, Rangos Katalin újságíró is rögtön a kormányközelivé vált Szabad Föld eladásáról kérdezett.

– A Szabad Földnek 2010-ben még 100 ezer fölötti volt a példányszáma, ma már csak 58-60 ezer. A Szabad Föld nyereséges volt, segítette a Népszavát. Csakhogy a példányszámmal együtt radikálisan csökkent a nyereség – mondta Puch László. A lap eladásának körülményeiről szólva leszögezte: mondhatott volna nemet. Megtehette volna, hogy nem válik meg a Szabad Földtől, de az hosszú távon nem lett volna racionális döntés a példányszám és a nyereség csökkenése miatt. Fontosnak tartotta megjegyezni: a Szabad Föld sosem volt politikai napilap. Ennek igazolására felidézett egy korábbi esetet: amikor közzétett a lap egy MSZP -hirdetést, rögtön háromezerrel csökkent a példányszám.

Puch László szerint a lap eladása segíthet stabilizálni a Népszavát, amely „komoly, reális, ellenzéki beállítottságú”. Szerinte fontos, hogy van egy összellenzéki érdekeket érvényesíteni képes, piacvezető napilap. Az újságban megjelenő állami hirdetésekről meg az emiatti kritikákról szólva Puch László emlékeztetett: korábban többen háborogtak, miért nem ad a kormány arányosan hirdetéseket a lapoknak, most pedig, amikor ad, sokan ezért bosszankodnak. „Az, aki olvassa a lapot, tudja, ez egy ellenzéki újság.” – tette hozzá.

Rangos Katalin, utalva azokra a híresztelésekre, amelyek szerint Orbán Viktor és vezető fideszesek családjáról nem lehet írni, a Népszava tulajdonosa azt mondta: korábban világossá tette a szerkesztőségben, „peremfeltétel” számára, hogy a lap „kizárólag a valóság felé orientálódjon”, politikusok családtagjai pedig „addig vannak védve”, amíg közpénzekhez nem nyúlnak. „Nem szólok bele a lap készítésébe” – fogalmazott.

Rangos rákérdezett azokra a sajtóhírekre is, amelyek szerint a Népszava finanszírozásáról Orbán Viktor személyesen állapodott meg Puch Lászlóval, a találkozót pedig a hatvanpusztai majorságban tarthatták. Puch városi legendának minősítette a hatvanpusztai történetet, s jelezte nem vitték sehová. Annyit ugyanakkor elárult, voltak tárgyalások, de, hogy kivel, azt nem mondta meg, mert szerinte nem politikai szereplőről volt szó. Végül azt elismerte: kormányközeli hirdetési ügynökségekkel egyeztetett.

A rendezvény végén kisebb szópárbaj alakult ki Puch László és ismert aktivista Gulyás Márton között. Gulyás nehezményezte, hogy Puch miért nem támogatja jelentős összegekkel a sztrájkalapot. Erre Puch László csak annyit felelt "megtenné, ha tehetné".