Európai Unió;Donald Tusk;

2019-01-11 16:27:36

Feladta a leckét Bukarestben Tusk

Románián múlik, hogy az ország politikája figyelmeztetés, vagy jó példa lesz Európa számára - mondta az Európai Tanács elnöke.

Román nyelven mondott köszöntőbeszédet Donald Tusk Bukarestben a román európai uniós soros elnökség hivatalos nyitórendezvényén csütörtök este. Az Európai Tanács 62 éves lengyel elnöke tudta, hogyan kell hallgatósága szívét meghódítani. Több mint hatperces szónoklatában olyan természetességgel hivatkozott a 20. század világhírű román kulturális személyiségeire, hogy az bármely román politikusnál jó pontnak számítana. Kezdetnek George Enescu zenéjére emlékeztetett, majd a múlt század legnagyobb román költőjének, Nichita Stanescunak sorait idézte, de az Európában talán legismertebb román, a filozófus, vallástörténész Mircea Eliade szavait is segítségül hívta mondandójához és nem feledkezett meg az abszurd atyjáról, Eugene Ionescoról és Emil Cioran filozófusról sem. A legnagyobb tapsot mégis egy sporthivatkozással zsebelte be, amikor a Steaua és a román labdarúgás eddigi legnagyobb eredményét, az 1986-ban elhódított – akkor még BEK-nek nevezett – BL-győzelmet említette, azt, hogy Helmuth Duckadam kapus az elképzelhetetlent valósította meg, amikor a Barcelona négy büntetőrúgását hárította. „Akkor az lehetetlennek tűnt számomra, de neki sikerült. Önöknek is sikerülni fog. Ez úton biztosítom önöket teljes támogatásomról”, mondta a lengyel politikus.

Tusk - aki korábban Szlovákiában szlovákul, Bulgáriában bolgárul mondta el beszédét - azonban nem csak diplomatikusan és igen jó érzékkel nem merült el a kedveskedő formalitásban, hanem komolyan megfogalmazta elvárásait a jogállamiságból eddig rosszul vizsgázó bukaresti kormány felé. „Most nagymértékben Romániától függ, hogy miként kezeli Európa a jövő kihívásait. És csak önökön múlik, hogy a román politika jó példa vagy szigorú figyelmeztetés lesz-e Európa számára” - fogalmazott meglepően jó románsággal a lengyel ET-elnök. Tévednek, akik azt hiszik, hogy a szabályok figyelmen kívül hagyása, a „rövidebbik út választása” a hatalom jelének számít az Európai Unióban.

„Nem, ez a gyengeség jele. Azoknak pedig, akik erőfeszítéseket tesznek az európai értékek, szabadságunk, jogaink védelmében, azt mondom: Folytassák a harcot!” – idézte Tusk szavait az Agerpres román hírügynökség. A minden román szívet melengető Steaua-siker felemlegetését pedig arra használta, hogy felhívást intézzen minden román állampolgárhoz: olyan elszántsággal védjék a szabadságot, a feddhetetlenséget, az igazság tiszteletét, a jogállamiságot és az alkotmányt, mint ahogy Helmuth Duckadam védte a Steaua kapuját az 1986-os döntőben.