Görögország;névváltozás;Macedónia;

2019-01-11 21:22:30

Észak-Macedónia lesz Macedóniából

A balkáni ország parlamentje pénteken megszavazta a névváltoztatásról szóló alkotmánymódosítást, ezzel lezárulni látszik a görögökkel több mint 27 éve tartó névvita.

Macedóniát a jövőben Észak-Macedóniának fogják hívni - számol be az egykori jugoszláv köztársaság parlamentjének mai döntéséről az Index.

Az alkotmánymódosításhoz kétharmados többségre volt szükség, végül a 120 tagú törvényhozás 81 képviselője szavazott igennel a javaslatra. A legnagyobb ellenzéki párt, a Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) bojkottálta az ülést. A névváltoztatást ellenzők szerda óta tiltakoztak a parlament épülete előtt.

Macedón részről ez volt az utolsó lépés a névvita lezárási folyamatában, ezt követően már csak a görög parlamentnek kell ratifikálnia a tavaly júniusban a két ország között megkötött megállapodást, és ezzel elhárulnak az akadályok Macedónia euroatlanti integrációja elől. Az EU általános uniós ügyekben illetékes miniszterei tavaly június végén hagyták jóvá, hogy Macedóniával 2019 júniusában megkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások, és a NATO is júniusban hívta meg tagjai közé az országot.

A névvita 1991 óta folyt Macedónia és Görögország között, azóta, hogy előbbi függetlenné vált Jugoszláviától. Mivel Görögország északi tartományát, ahol egyébként jelentős macedón kisebbség él, Makedóniának hívják, a görögök úgy vélték, a macedónok területi követelésekkel állhatnának elő. Ezt megelőzendő tiltakoztak a hasonló névválasztás ellen, és mindeddig akadályozták a balkáni ország euroatlanti integrációját. Az ország így a nemzetközi dokumentumokban eddig a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság nevet viselte, alkotmányában azonban nem szerepelt utalás Jugoszláviára. Macedónia az új névvel egyértelművé teszi, hogy nem tart igényt az észak-görögországi területre.