Facebook;álhírek;

Illusztráció

- Már teszteli az álhíreket kiszűrő megoldásait a Facebook

Nagy-Britanniában egy jótékonysági szervezet kapta a feladatot, hogy ellenőrizze a megosztott tartalmak megbízhatóságát, az Egyesült Államokban a felhasználókra bízta ugyanezt a cég.

A jótékonysági szervezetként bejegyzett, már évek óta működő Full Fact nevű csoportot bízta meg a Facebook Nagy-Britanniában azzal, hogy ellenőrizze a posztokat, linkeket és videókat, és jelölje meg azokat, amelyeket hamisnak tart - írja a Guardian nyomán a hvg.hu. A jelöléstől függetlenül a hamisnak talált anyagok megoszthatóak, kommentelhetőek, viszont a közösségi oldal algoritmusai az átlagosnál kevesebb felhasználóhoz juttatják őket el.

Az Egyesült Államokban már szintén működik egy megoldás ugyanerre, ám ott a felhasználók jelzik, mely bejegyzést találják hamisnak, s azt mások még tovább ellenőrzik aztán. A fogadtatás vegyes. A tapasztalatok azt mutatják, hogy csökkent a hamis posztok száma, ám sokat bírálják a Facebookot, amely nem hajlandó fizetni a helyette és érte dolgozó felhasználóknak.

De bírálják általában is a tényellenőrzést. Egy kritikai a kiforratlanságát illeti a rendszereknek: az álhírek sokszor jóval gyorsabban terjednek, mint ahogy az ellenőrök dolgoznak. És arra utaló jelek is vannak, hogy sok tartalmat éppen az tesz népszerűvé az összeesküvés-elméletekben és populista politikusokban hívő emberek szemében, hogy azokon ott az "álhír" minősítés.

A brit Full Fact kezdetben az egyetlen Facebook-partner lesz, ami az ellenőrzésen dolgozik a szigetországban. Mint Will Moy, a szervezet igazgatója mondta, ő üdvözli a cég döntését: a tények ellenőrzése órákat, napokat vagy heteket is igénybe vehet, és bár ezt fontos elvégezni, ennyi ideje egészen biztosan nincs minden felhasználónak.

Történelmi megállapodás született a svéd kormányról, amely a konzervatív szövetség felbomlását is jelenti. Stefan Löfven kormányfő maradhat.