kézilabda;

2019-01-13 20:03:05

Látványosan javított és simán nyert a magyar férfi kézilabda-válogatott

Második csoportmérkőzésén magabiztos, 34-24-es győzelmet aratott Magyarország Angola ellen a dán-német közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokságon, és versenyben maradt a továbbjutásért.

Tizenkét évvel ezelőtt, 2007-ben 34-31-re nyert a magyar válogatott Angola ellen, a németországi világbajnokságon. Az afrikaiak egy hónapot készültek együtt erre a tornára, de egyébként sem hivatkozhatnak az összeszokottság hiányára, a keretükből tizenkét játékos ugyanabban a klubban játszik.

A nyitó körben mindkét csapat meglepetést okozott: Angola 24-23-ra bizonyult jobbnak a 2015-ös vb ezüstérmesénél, Katarnál. Legalább ennyire váratlan volt, hogy a magyarok 25-25-ös döntetlennel kezdtek Argentínával szemben.

„Hibajavítás volt a legfontosabb feladat, Argentína ellen nem volt kontra- és szélsőjátékunk, ezen mindenképpen változtatni kell, sokat videóztunk, elemeztük az ellenfél játékát, Katar azért járt pórul, mert lebecsülte Angolát, mi nem követhetjük el ugyanezt a hibát” – mondta az M4 Sportnak Csoknyai István, a magyar válogatott szövetségi kapitánya.

Idegesen kezdett a magyar csapat, két perc alatt, két labdát adott el támadásban, az angolai gólra a következő támadásnál Lékai Máté válaszolt a negyedik percben (1-1). Gyors ellentámadás után rendezetlen védelemmel szemben Bánhidi Bence góljával először vezettek a magyarok (2-1). Hornyák Péter szerezte a magyar csapat első gólját lerohanásból a tornán (3-1), és Angola hat perc elteltével máris időt kért. Tíz perc elteltével Bóka Bendegúz másodszor talált a kapuba, a csapat 6-2-re vezetett. A rossz emlékű első meccsen Argentína ellen ekkor 5-0-ás magyar előny volt olvasható az eredményjelzőn. A kezdéstől végig pályán lévő Nagy László a 14. percben szerezte első gólját, 9-2-re alakítva az állást.

Ezúttal nyoma sem volt összeomlásnak, a 22. percben 14-5-re vezettek a magyarok, amikor az együttes legeredményesebb játékosát, a bal szélről öt gólt szerző Bókát piros lappal kizárták a mérkőzésből, mert a karjánál fogva rántotta le a levegőből lőni készülő ellenfelét. Emberhátrányból, kínai figura végén Lékai Máté góljával már tíz volt a különbség a csapatok között (15-5), a magyar drukkerek pedig „kiszámolták” Angolát.

Az első játékrész utolsó két gólját az afrikaiak szerezték, a hetediket egy dupla kínai figura után, a nyolcadikat pedig a dudaszó pillanatában, de a magyarok előnye megnyugtató volt (18-8).

A második félidőben az ismét parádésan védő Mikler Roland helyét Székely Márton foglalta el a kapuban, a tatabányai kapus volt a hőse a Szlovénia ellen sikerrel megvívott világbajnoki selejtezőnek. A szakvezetés igyekezett sokat forgatni a csapatot, mindenkinek elegendő pihenési lehetőséget biztosítani, hiszen ma újabb, a továbbjutás szempontjából rendkívül fontos csata vár a csapatra: 15:30-tól (Tv: M4 Sport) Katar az ellenfél.

Két percen belül három gólt szereztek az angolaiak gyors lefordulásból, mert a magyarok támadás közben technikai hibákat követtek el, Csoknyai a 38. percben 21-13-nál időt kért, és arra hívta fel a figyelmet, hogy nem kell siettetni a támadások befejezését, nyugodt játékot várt el csapatától. Az intelmek hatásosnak bizonyultak, három perc alatt visszaállt a tíz gólos különbség (23-13).

Nyolc és fél perccel a vége előtt Angola kért időt 30-19-es magyar vezetésnél, a találkozó a nagy különbség miatt békés, barátságos mederben csordogált. Csak az volt a kérdés, sikerül-e tíz gólnál nagyobb különbséggel nyerni. Sikerült, 34-24 lett a vége, és a magyarok versenyben maradtak a továbbjutást érő első három helyért. A D csoport másik találkozóján Katar 28-23-legyőzte Egyiptomot, a svéd-argentin csata lapzártánk után ért véget.