kézilabda;

2019-01-14 18:00:49

Kézi-vb: könnyed siker Katar ellen

A magyar férfi kézilabda-válogatott végig vezetve, magabiztosan, 32-26-ra nyert a négy évvel ezelőtti ezüstérmes ellen a dán-német közös rendezésű világbajnokság harmadik fordulójában.

Az agresszív védekezés, a jó kapusteljesítmény és minél több lerohanásból szerzett gól kell a négy évvel ezelőtti világbajnoki ezüstérmes Katar legyőzéséhez, így összegezhető a játékosok és a szakmai stáb véleménye az esélyekről a kezdés előtt. Abban mindenki egyetértett, hogy a tornán az eddigi legnehezebb ellenfél vár a csapatra. A katariak játékának elemzése során az derült ki, hogy a csapatnak nincsenek veszélyes szélsői, ezért a magyar külső védőknek is aktívabban be lehet és kell kapcsolódni középen a terület szűkítésébe, ahol kulcskérdés lesz a nagy lövők és kiváló beállósok kikapcsolása.

A katariak ezen a vb-n is szembesültek a semleges szurkolók ellenszenvével, ami annak szólt, hogy francia, tunéziai, egyiptomi, szerb, bosnyák honosított játékosok alkotják a keretet, született katari csak elvétve található a csapatban.

Az első két csoportmérkőzéshez hasonlóan ezúttal is kiválóan kezdett a magyar együttes, Balogh Zsolt két gólja után Bodó Richárd szerezte a harmadikat, és három és fél perc elteltével 3-0-ás vezetésnél időt kért Valero Ribera, a katariak spanyol szövetségi kapitánya.

A hatodik percben Bodót állították ki tévedésből két percre – Bóka Bendegúz húzta vissza ellenfelét –, az emberhátrányt nem sikerült jól zárni, 4-1-ről 4-3-ra zárkóztak fel a katariak.

Szerencsére egy lerohanásból Nagy László, majd Bóka Bendegúz betörésből visszaállították a három gólos különbséget a tizenkettedik percre (6-3).

Mikler Roland ismét szenzációs teljesítményt nyújt a kapuban, 17 perc elteltével már négy gólt volt a különbség a csapatok között (9-5). A folytatásban három-négy gól volt a magyar előny, a helyzet az első felvonás utolsó támadásánál változott, Ancsin Gábor bombagólja után 16-11-re alakult az eredmény.

A második félidő első rossz híre az volt, hogy Balogh Zsolt egy jeges kötéssel a bokáján ült a kispadon, a szegedi átlövő a 29. percben sérült meg, egy katari játékos esett rá vétlenül a lábára. A játékrész katari támadással indult, ami magyar góllal zárult: Hornyák Péter csípte el a beállónak szánt labdát, végig robogott a pályán, és nem hibázott (17-11).

A katariak a szaggatott vonalig tolták a védőfalukat, ez nem tetszett a magyaroknak, a 40. percben pedig Nagy László gólját azért nem adták meg a játékvezetők, mert Bodó reklamált, a magyar beállóst kiállították, ez fölösleges fegyelmezetlenség volt. Katar felzárkózott 22-19-re, Csoknyai István szövetségi kapitány időt kért. Koncentrált játékot és a lerohanások megakadályozását kérte a csapattól. Bóka gólt szerzett, közben kiállítást is kiharcolt, ennél többet nem lehetett egy támadásból kihozni (23-19).

Újra elkapta a ritmust a magyar csapat Bodó harmadik gólja után tizenkét perccel a befejezés előtt 26-20-ra vezetett az együttes, a katariak időt kértek, a magyar drukkerek „erdélyeztek”, utóbbira nem volt szükség.

A záró hét percre Székely Márton állt be a kapura, a válogatott 29-23-ra vezetett, így nyugodt végjátékra volt kilátás. Az 55. perc végén Császár Gábor hétméteresből alakította 30-23-ra az állást, ha korábban esetleg nem, ekkor egész biztosan eldőlt a találkozó. A hajrában nem történt jelentős változás, a magyar válogatott végig vezetve uralta a találkozót, és megérdemelten nyert 32-26-ra.

Folytatás szerdán 18 órakor (Tv: M4 Sport) Egyiptom ellen.