2018. június 23. és július 10. között kis túlzással egy világ szurkolt annak a thaiföldi gyerekfocicsapatnak, amelynek 12 tagja edzőjükkel együtt egy barlangban rekedt, távol annak bejáratától. Tizennyolc nap után végül mentőbúvárok segítségével jutottak ki a szűk, iszapos vízzel teli járatokból. A mentést irányítók akkor azt kommunikálták, a fiúkat megtanították merülni, és két búvár szoros kíséretében úsztak ki a fogságból. Egy most megjelent könyv, amelyet több angolszász oldal szemléz, egészen más megvilágításba helyezi a történeket - számol be róla az Index.
Liam Cochrane, az ABC Australia délkelet-ázsiai tudósítója, a The Cave, azaz A barlang című könyvben feltárja, a fiúk erős nyugtató- és altató gyógyszereket kaptak, majd arccal lefelé vitték őket a víz alatt, a kezüket pedig a hátuk mögött összebilincselték, nehogy ijedtükben leszedjék magukról az odaerősített oxigénmaszkot, ha esetleg útközben magukhoz térnek. A szerző szerint erre azért volt szükség, mert az úszni nem tudó fiataloknak máshogy esélyük sem lett volna kijutni a barlangból, ahol a mentés korai fázisában egy búvár is életét vesztette.
A gyerekeknek állítólag előre őszintén elmondtak mindent, de egyikük sem pánikolt. Úgy voltak vele, mindegy hogyan, de jussanak ki. Mindegyiküknél volt egy nehéz pillanat: amikor az elaltatott gyerekeket levitték a víz alá, mindegyikük légzése 30 másodpercre abbamaradt. A történet egy különösen izgalmas szála pedig, hogy a gyerekeket elaltató orvos és munkatársa a könyvben leírtak szerint diplomáciai mentességet kértek a thai kormánytól, hogy ha az igyekezet ellenére mégis meghal valaki, ne kelljen kitenniük magukat a thai igazságszolgáltatásnak.
A mentőcsapatok végül, mint ismert, mind a tizenhárom bajbajutottat kijuttatták: az első nap négy, a következő nap is négy, végül az utolsó napon öt embert hoztak ki a most napvilágra került módon.