riport;tűzifa;

2019-01-17 07:30:00

Drágán és kevés meleget ad a kompenzációs tűzifa

Büszkén hirdeti a kormány, hogy 12 ezer forinttal segíti a fával fűtőket. Csakhogy nincs elég fa, ráadásul a költségek miatt ez az összeg egy hétnyi tüzelőt jelent csak.

– Jól kiszúrtak velünk! – jellemezte tömören a 12 ezer forintos állami tűzifa-támogatást egy baranyai falu polgármestere. – Ha úgy vesszük, velem duplán is kicsesztek, hiszen magam is fával tüzelek, így én is megkapom majd a fát, ami messze nem annyi, mint amit nyom a propaganda, másfelől viszont, mint önkormányzati vezetőnek, a nyakamba szakadt az egész rohadt adminisztráció és szervezés.

A dühös polgármester szerint ez az egész mizéria jellemző az országra: A választások előtt Orbán Viktor bedobott egy ötletet a gázkompenzációról, aztán később valakinek eszébe jutott, hogy ez így igazságtalan a szénnel és tűzifával fűtőkre nézve, erre a nyáron újabb döntés született, de a pályázat elcsúszott, a pénz későn jött meg, a szervezést és a lebonyolítást pedig az önkormányzatokra lőcsölték.

– Ráadásul a sok okos azt is elfelejtette, hogy a fa nem vezetéken megy a házakhoz, azt bizony szállítani és hasogatni kell, de erre már nem adtak pénzt. Magyarázkodni persze nekem kell az embereknek, miért csak a fele-harmada fát kapja majd, mint amiről a kormánytól hallott – dühöngött a polgármester.

A faluvezetőhöz hasonlóan panaszkodott több dél-dunántúli település első embere is, egységesen állították: a kormány a kompenzációval csúnyán megvezette az érintetteket. Orbán Viktor még a választások előtt a Facebookon jelentette be, „a hideg télre tekintettel” minden család 12 ezer forintos támogatást kap. A gázzal fűtők esetében ez nem is okozott problémát, hiszen az elkövetkező számlákon jóváírták az összeget, a tűzifával és szénnel fűtők viszont nem kaptak semmit. Hosszas vita után végül nyáron döntés született, az érintettek is jogosultak a 12 ezres támogatásra, igaz, erre már jelentkezniük kellett. A településeknek kellett összegyűjteniük, hányan kaphatják meg a tűzifát, s október közepéig kellett jelentkezniük a támogatásra – országosan végül a cirka 800 ezer fával fűtő háztartás alig fele, 372 ezer lett jogosult.

– Nagyon figyelni kellett az összeírásnál, ugyanis a vegyes tüzelésű kazánokkal fűtők már a gázzal megkapták a kompenzációt, így ők nem jelentkezhettek – magyarázta egy somogyi faluvezető. – Mivel jellemzően a legszegényebbek fűtenek fával, mindenki nagyon várta, mikor jön meg a pénz, hiszen csak az érkezése után lehetett rendelni, de csak néhány nappal karácsony előtt jelent meg az önkormányzat számláján.

Vagyis érdemben már csak az új évben lehetett intézkedni, ám a támogatást szigorú feltételekhez kötötték.

– Három árajánlatot kellett kérni, majd szerződést kötni egy tűzifa-értékesítéssel foglalkozó céggel – magyarázta a somogyi falu polgármestere. – Ezt meg is tettük, csakhogy ettől még nem lesz fája az embereknek, hiszen a szállítást is meg kell szervezni. Mivel a környéken a tűzifa az erdészetnél a legolcsóbb, így velük állapodtunk meg, de az árban nincs benne a házhoz szállítás, erről mindenkinek magának kell gondoskodnia. Ha egy-egy fuvarra össze is állnak többen, családonként akkor is három-négyezer forint a költség.

Ráadásul, tette hozzá a faluvezető, a gázzal fűtőkhöz képest arányaiban is rosszul járnak tűzifások, hiszen míg a 12 ezer forint egy gázos lakás havi díjának több mint fele, addig ugyanennyi pénzért a legjobb esetben is csak fél erdei köbméter tűzifát lehet venni, ami úgy 10-12 napra elegendő. Sok helyen viszont még ennyi sem jut.

– Megkérdeztük az embereket, mi a jobb, ha maguk intézik a szállítást, vagy ha a falu? – állította a baranyai település vezetője. – Persze az utóbbira voksoltak, tehát az önkormányzat intéz mindent. Így viszont a 12 ezer forintból lejön a szállítás díja, ráadásul a fát áfásan kapjuk, köbméterét bruttó 28 ezer forintért, vagyis 0,3 köbmétert tudunk adni családonként. Az nagyjából 8-9 napra elég… ha minden jól megy, február elején meg is kapja mindenki.

Ha kevés is, de legalább lesz, akadnak ugyanis olyan települések, ahol még az ajánlatokat sem kérte meg az önkormányzat, azaz könnyen előfordulhat, hogy a fűtési szezon befejeztével jutnak csak a tűzifához a jogosultak.

– Év elején rengeteg a dolgunk, s csak egy adminisztrátor segíti a munkámat, így még nem volt időnk lépni – ismerte el egy dél-somogyi falu polgármestere. – Az emberek persze rágják a fülemet, de nem én tehetek róla, hogy az eredeti határidő, vagyis december 31. előtt néhány nappal jött csak meg a pénz. Még szerencse, hogy legalább azt belátták az okosok Budapesten, hogy ennyi idő alatt nem lehet semmit csinálni, s 2019 végéig meghosszabbították a határidőt.

– Február közepére kalodázva a házaknál lesz a fa – mondta Varga András, a somogyi Várda polgármestere. – Amint megjött a pénz a számlánkra, megkérdeztük az érintetteket, fabrikettet vagy tűzifát akarnak, s miután mindenki az utóbbira szavazott, gyorsan ajánlatokat kértünk, s meg is állapodtunk az egyik forgalmazóval: fél-fél erdei köbmétert kap a 25 érintett család. Persze nem jutna ennyi, ha a szállítást és a hasogatást is beleszámolnánk, de ezek árát átvállalta az önkormányzat, így nálunk mindenki ténylegesen 12 ezer forintnyi tüzelőt kap.

Béres Bernadették már nagyon várják, hogy megérkezzen a tűzifa: az idén eddig tíz mázsa szenet és kilenc köbméter fát tüzeltek el, s még legalább ugyanennyi kell a fűtési szezon végéig.

– Ha nincs a három köbméter szociális tűzifa, nem tudom, mivel fűtenénk – tárta szét a kezét a várdai asszony. – A jó fűtőértékű keményfa köbmétere 26-28 ezer forint, azaz ha nekünk kellene mindent fizetni, több mint negyedmilliót füstölnénk el a kéményen át. És nem tudunk spórolni a gyerekek miatt.

Nem véletlen tehát, hogy annyian várják a kompenzációs fát: a legszegényebbek ugyanis képtelenek kifizetni az elmúlt években háromszorosára drágult normál tűzifát, s feketén próbálják beszerezni a tüzelőt.